Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
– Slike kreative løsninger er verdt å se på også i Norge, mener byrådsleder Stian Berger Røsland (H) i Oslo.
Mens norske politikere i en årrekke har krevd mer politi i gatene, har de allerede funnet en løsning på problemet i London.
Ervis Kuniqi og Aruna Kanadia gjør seg klar. De skal snart ut på patrulje i Londons gater. De to tilhører en spesialenhet som kalles ”Metropolitan Special Constables.
– Jeg har vært Special Constable i litt over tre år nå, og jeg trives virkelig, sier Aruna Kanadia.
– Jeg begynte for et år siden, så jeg er ennå ganske ny i faget, forteller
Ervis Kuniqi.
JOBBER GRATIS: Ervis gjør Londons gater tryggere. Tusenvis av briter jobber gratis for politiet i Storbritannia.
Det spesielle med de to politibetjentene er at de jobber helt gratis.
– Jeg elsker det. Derfor jobber jeg gratis. Det er derfor jeg stadig kommer tilbake. Jeg syns det er positivt.
Aruna er kommuneansatt og Ervis arbeider for ligningsetaten. Jobben som politibetjenter gjør de på fritiden. De to er langt i fra de eneste som arbeider frivillig for britisk politi.
Til sammen 14.000 personer jobber som Special Constables i Storbritannia.
Stasjonssjefen i Ealing politidistrikt i London, Ian Jenkins, er en av de som har satset tungt på frivillig arbeidskraft.
– Jeg så verdien i Special Constables da budsjettene ble trange. Og vi kommer ikke til å få flere ressurser. Da må man skape egne, forteller Ian Jenkis.
Se intervju med byrådsleder i Oslo, Stian Berger Røssland:
For å få mer politi i gatene har politidistrikt i hele Storbritannia satset tungt på å rekruttere flere frivillige.
– Da jeg kom hit, for fem år siden, hadde vi 19 frivillige. Siden da har vi fått rett mannskap og rett opplæring. Opplæringsprogram, vi gir opplæring lokalt, vi driver rekruttering her, og vi er nå oppe i 125, sier Jenkins.
Etter å ha gjennomført helge- og kveldskurs får de frivillige full politimyndighet.
– De tar del i arrestasjoner, er med i utrykningsteam, sørger for trygge nabolag, de går på voldspatruljer, stopper biler, tar uforsikrede biler. De gjør veldig mange ting. Fra et politiperspektiv er det økonomisk fornuftig. Jeg får flere betjenter ute på patrulje, og det koster meg mindre penger, forteller Jenkins.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
SATSER TUNGT: For å få mer politi i gatene har politidistrikt i hele Storbritannia satset tungt på å rekruttere flere frivillige. © TV 2
Byrådsleder Stian Berger Røsland (H) i Oslo synes denne britiske metoden for å få flere politi i gaten er svært kreativ.
– Hvis man har gode erfaringer i England med at voksner mennesker kan påta seg et ansvar og bidra til at andre mennesker føler trygghet, så er det verdt å se på, sier byrådslederen
Også medlem André Oktay Dahl, Stortingets justiskomité, H er åpen for å se på den britiske løsningen.
– Vi må være forberedt på å vurdere alt som kan gjøre det tryggere for befolkningen, sier Oktay Dahl.
Men om dette er en god løsning for Norge er han ikke sikker på.
– Men vi er ikke fullstendig negative til å se på nye måter å organisere norsk politi på, avslutter han.
| Publisert | 24.09.2010 21.13 |
| Oppdatert | 24.09.2010 21.20 |
