Trodde det var slutt

- Det gjaldt å forsøke og overleve, sier Christer Lundh etter bjørneangrepet.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Christer Lundh var ute og jaktet elg i skogen utenfor den svenske småbyen Vallsta torsdag ettermiddag da han traff bamsen.

- Hunden sto og gjødde i et buskas. Da jeg smøg meg frem, så jeg en bjørn, som plutselig kom settende mot meg helt uten forvarsel, sier den erfarne jegeren til Nyhetskanalen.se .

Han trodde først at bjørnen var ute etter å skremme ham.

- Men den sprang rett på meg, så det gjaldt å forsøke å overleve, sier 39-åringen.Bjørnen fikk godt tak i Christer Lundhs lår.Bjørnen fikk godt tak i Christer Lundhs lår. © Nyhetskanalen.se/TV4

Bomskudd

Han rakk å fyre av ett skudd mot bamsen, men skuddet traff ikke særlig bra. Bjørnen kastet seg over mannen og begynte å rive og slite i ham.

- Jeg skrek alt jeg kunne og forsøkte å sparke med løs. Etter noen sekunder slapp den taket, og da klarte jeg å skyte et smell til mot den. Men da stakk den av med hunden etter seg i buskene, forteller Lundh fra sykesengen.

- Hva tenkte du da bjørnen gikk til angrep?

- Jeg trodde det var slutt. Det var bare å forsøke å sparke og skrike og forsøke å løsne et skudd, det var det eneste jeg tenkte. Det var veldig lange sekunder mens bjørnen lå på meg.

Skader i låret

Lundh fikk varslet en kamerat som igjen slo alarm. Nå ligger jegeren på sykehus i Gävle med skader i en fot. Noen sår er dype, men legene mener han slipper unna uten varige mén. Bjørnen ble senere skutt.

39-åringen har to små barn. Han har fortalt dem om hva som skjedde i skogen. Episoden har imidlertid ikke skremt ham fra å gå på jakt igjen.

- Men jeg kommer nok til å tenke meg om en ekstra gang før jeg begir meg inn i et tett buskas. Vi har mye rovdyr i Hälsingland, både bjørn og ulv, sier Lundh til Nyhetskanalen.se.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Overlevde bjørneangrep
Overlevde bjørneangrep

Svenske bitt i låret og armen av bjørn.

Falt baklengs utfor stup
Falt baklengs utfor stup

Alaina (3) skulle bare stille seg opp til fotografering da hun plutselig forsvant utfor en klippe. Se den utrolige videoen av hvordan hun ble reddet.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame