Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
– Jeg så en bil som sto i full fyr, jeg fikk senere høre at det var en politibil, sier Ole Buljo som er på Mallorca.
Eksplosjonen fant sted like etter klokken to i ettermiddag, og skal ha tatt livet av to personer, skriver avisen El Mundo.
Marianne Bergesen fra Osterøy lå på stranden da det smalt:
– Vi hørte et forferdelig smell, så løp hele stranden for å se hva som skjedde. Det var fullt av røyk og politifolk på stedet, sier hun til tv2nyhetene.no
Hørte et forfedelig smell: Marianne Bergesen (24) fra Osterøy utenfor Bergen lå på stranden med venninene sine da det plutselig smalt. Foto: Privat
Vet du noe om eksplosjonen eller kjenner noen som befinner seg på Mallorca, ta kontakt på sms/mms eller ring til 02255, eller send mail til 02255@tv2.no
De drepte skal være to politioffiserer, skriver nyhetsbyrået AP. Flere skal være skadd i eksplosjonen, som fant sted like utenfor en politistasjon i Palmanova på Mallorca.
Politiet har nå stanset alle fly og skip som forlater øya mens de leter etter mistenkte som kan ha stått bak eksplosjonen.
Eksplosjonen skal ha funnet sted rundt klokken 14 torsdag. Nordmannen Ole Buljo som er bosatt i Mallorca, kjørte forbi stedet like etter kl. 14:
– Jeg så en bil som sto i brann. Like etterpå fikk jeg høre at det var en politibil som har eksplodert, sier Buljo til tv2nyhetene.no
Les også: Spania stenger grensene til Mallorca
Totalt utbrent: Bilen som eksploderte er helt utbrent. To politimenn ble drept i eksplosjonen. Foto: Scanpix
Han kom før ambulanser og brannmenn var på stedet:
– Stedet der eksplosjonen skjedde er i en bakgate like ved hovedveien. Jeg så ingenting annet enn politibilen som sto i brann, men da jeg kjørte videre så jeg fullt av ambulanser og brannbiler som var på vei til stedet, sier han.
Det er sannsynligvis en bilbombe som har gått av. Kilder i antiterrorpolitiet som El Mundo har snakket med, sier at bomben som var festet til en Nissan Patrol.
Avisen skriver at i tillegg til at ingen fly eller skip får forlate øya, er et stort antall sikkerhetsstyrker satt i sving for å lete etter dem som kan stå bak eksplosjonen.
De tar i bruk helikoptre i tillegg til landpatruljer.
Palmanova er et populært turistmål på Mallorca. Gunnar Grosvold i Ving sier at det befinner seg flere nordmenn i byen:
– Det er rundt 700 nordmenn som reiser med Ving som befinner seg i Palmanova akkurat nå. I tillegg har alle de andre store turoperatørene reiser dit, sier han til tv2nyhetene.no
Han legger imidlertid til at han ikke har hørt noe om skadde eller drepte fra Vings personale i Palmanova.
Kommunikasjonssjef Lena Petersson i Star Tour anslår at det til sammen finnes mellom 12.000 og 13.000 norske turister på den spanske feireøya.
- Vi kontakter nå våre kunder og gir dem den informasjonen vi har. I mellomtiden skal folk bare feriere som normalt, sier Petersson til NTB.
Star Tour skal etter planene sende elleve fly til Mallorca i løpet av helgen. Hva som skjer med disse, og turistene som skal hjem til Norge, avhenger av hvor lenge flyplassen holdes stengt.
Også Apollo kontakter sine hoteller på Mallorca etter torsdagens bombeeksplosjon.
Opprettet syketelt: Flere skal være skadd etter eksplosjonen, og helsepersonell opprettet egne telt for å behandle de sårede. Foto: JAIME REINA/AFP
Palmanova er også like ved populære Magaluf, og er kjent for strendene sine.
Marianne Bergesen lå på stranden sammen med venninnene sine da det smalt:
– Vi hørte et forferdelig smell, så løp hele stranden for å se hva som skjedde. Det var fullt av røyk og politifolk på stedet, sier hun til tv2nyhetene.no
Jaget vekk tilskuerne: Da politiet kom til stedet der eksplosjonen fant sted, begynte de å få vekk folk som hadde kommet for å se hva som skjedde. (Foto: EBU)
Stranden var rundt 500 meter fra stedet der eksplosjonen fant sted:
– Hjertet hoppet hos alle på stranden, tror jeg. Nå går folk rundt og snakker om det. De sier det var en bilbombe utenfor en politistasjon, men vi ble jaget vekk når vi kom fram til stedet, sier hun.
Hun og venninnene har to dager igjen av oppholdet, men vurderer ikke å dra hjem:
– Det er ekkelt, men vi er ikke redde.
Buljo sier at eksplosjonen ikke fant sted midt i turiststrøket, men at det var et postkontor like ved stedet:
– Det var ikke midt i turiststrøket eksplosjonen skjedde, men det lå et postkontor like ved. Hotellene er et like stykke unna, sier Buljo.
Han sier også at det var tydelige skader på bygningene like ved eksplosjonen.
Den spanske avisen El Mundo går langt i å antyde at det er et bombeangrep det er snakk om, og at de som står bak kan være ETA.
Ingen av delene er imidlertid bekreftet av myndighetene.
ETA feirer 50-årsjubileum på fredag, og eksplosjonen kommer bare en dag etter at baskerorganisasjonen sprengte en bombe i Nord-Spania. 60 personer ble skadd.
Det er foreløpig uvisst om det er en bombe som er årsaken til denne eksplosjonen.
tv2nyhetene følger saken
| Publisert | 30.07.2009 14.39 |
| Oppdatert | 31.07.2009 10.50 |
