Tester norsk tidevannsteknologi i Skottland

Det norske teknologiselskapet Hammerfest Strøm AS har fått 40 millioner kroner i støtte fra britiske Carbon Trust for å teste ut en tidevannsturbin på Orknøyene.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Støtten er gitt til det britiske datterselskapet Hammerfest Strøm UK, og skal brukes til å bygge og teste ut turbinen HS1000. Den bygger på en prototype som ble installert i Kvalsundet ved Hammerfest i 2003, og som da var verdens første turbin som ved hjelp av tidevannets bevegelser produserte elektrisitet. ENERGI FRA TIDEVANN: Slik ser det ut når tidevannet lager strøm under vannet.ENERGI FRA TIDEVANN: Slik ser det ut når tidevannet lager strøm under vannet.

Skal hente 100 millioner

- Vi setter pris på at Carbon Trust vil bistå oss i den kommersielle utviklingen av den aktuelle turbin. Vi har til hensikt å hente inn ytterligere 100 millioner kroner for videre utvikling av selskapet, skriver direktør Stein Atle Andersen i Hammerfest Strøm i en pressemelding.

Samarbeider med store aktører

Hammerfest Strøm UK har som forretningsmessig mål å levere ferdige tidevannskraftverk til det britiske og irske energimarkedet. De har innledet et samarbeid med ScottishPower Renewables, som er en del av verdens største vindenergiselskap Iberdrola.

Demonstrasjonspark for tidevannskraft

Hammerfest Strøm UK forventer å sette den nye turbinen ved Orkenøyene i drift i løpet av 2011, og vil også ta del i arbeidet med å utvikle en demonstrasjonspark for tidevannskraft ved Sound of Islay.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Giske tror vindkraft kan bli industrieventyr
Trond Giske tror vindkraft kan bli industrieventyr

Næringsminister Trond Giske vil ha flere norske bedrifter med i britisk vindmølle-satsing.

Statkraft bygger vindparker i Sverige
Statkraft bygger vindparker i Sverige

Seks nye vindparker er planlagt i skogsområder i Västernorrland og Jämtland.

Gigantkontrakt til Statoil og Statkraft
Britisk vindkraftkontrakt til Statoil og Statkraft

Når vindparken står ferdig vil den dekke 10 prosent av det totale strømbehovet i Storbritannia.

 
Comments powered by Disqus

reklame