Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Britiske myndigheter ville ikke avsløre hemmelige bevis mot en av øyrikets farligste terrormistenkte.
Det britiske innenriksdepartementet valgte i forrige uke å oppheve de omfattende kontrolltiltakene den 28 år gamle mannen har levd under siden våren 2006, melder The Times.
Mannen med britisk og libyisk statsborgerskap er ifølge britiske myndigheter fortsatt en trussel for samfunnet, men myndighetene valgte å løslate ham for å unngå offentliggjøring av de hemmelige opplysningene i en rettssak.
Mannen var anklaget for å ha kontakt med en libyisk militant islamistisk terrorgruppe, og da 28-åringen ønsket å vite mer om grunnlaget for anklagene, snudde britiske myndigheter og løslot ham fra husarrest og andre kontrolltiltak.
Løslatelsen skjer bare uker før det skulle finne sted en høring som kunne tvunget myndighetene til å vise hvilke bevis de hadde på ham.
Mannens advokat sier til the Times at hans klient måtte holde seg hjemme i en «elektronisk husarrest» i opptil 16 timer i døgnet.
– Han fikk fjernet den elektroniske fotlenken i forrige uke, og prøver nå å omstille seg til et normalt liv, sier Carl Richmond.
28-åringen var underlagt det som engelskmennene kaller «Control order», som ble innført i 2005 for å beskytte samfunnets borgere mot terror.
Dette tiltaket innskrenker de mistenktes bevegelsesfrihet vesentlig, og har vært benyttet på britiske og utenlandske statsborgere.
| Publisert | 07.09.2009 14.10 |
| Oppdatert | 08.09.2009 07.24 |
