«Terrorist-video» viste brannmenn på ferie
FERIETUR: Dette bildet tatt fra et overvåkingskamera viser de fem brannmennene som politiet trodde var tilknyttet ETA. Foto: HO/Reuters

«Terrorist-video» viste brannmenn på ferie

Politi hevdet at ETA-terrorister figurerte i et videoklipp som ble vist på fransk TV denne uken.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Nå viser det seg at de fem mennene i virkeligheten var spanske brannmenn på ferietur.

Videoklippet ble vist i forbindelse med drapet på en fransk politimann i Paris tirsdag kveld, som den baskiske separatistgruppen ETA mistenkes for å stå bak.

Katalanske myndigheter ba lørdag om at videoen blir stanset fordi familiene til de fem mennene har bekreftet at de er brannmenn. Mennene hadde vært på ferie sør for Paris og hadde ingen bånd til ETA.

Opplysningene er en skrape for spanske etterforskere, som tidligere hevdet at en av mennene i videoklippet var en toppleder i ETA. Statsminister Jose Luis Rodriguez Zapatero har imidlertid ikke bekreftet dette. (©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Anklager ETA for politidrap i Frankrike
Anklager ETA for politidrap i Frankrike

Spanias statsminister og Frankrikes president anklager den baskiske separatistgruppen ETA for drapet på en fransk politimann i Paris.

 
Comments powered by Disqus

reklame