Taliban på fremmarsj i Pakistan

Taliban ønsker å innføre Sharia-lover i Buner-distriktet, og sier til TV 2 at de vil beskytte Osama bin Laden med sine liv hvis han søker tilflukt der.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Buner-distriktet ligger bare 100 km fra hovedstaden Islamabad. For en uke siden fikk Taliban innføre Sharia i Swat-dalen og nærliggende distrikter.

Kontroll på sju distrikter

Det er prisen pakistanske myndigheter måtte betale for en våpenhvile med geriljagruppen, som har kjempet en blodig kamp mot den pakistanske hæren i flere år. Ifølge avtalen vil sju distrikter komme under Talibans kontroll.

USA og vesten mener våpenhvile-avtalen kan få katastrofale følger for kampen mot interasjonal terrorisme.

- Pakistans regjering har kapitulert for Taliban og ekstremismen, sier USAs utenriksminister Hillary Clinton.

- De har vår støtte

I et intervju med TV2 sier Talibans talsmann at deres områder er åpne for internasjonale terrorister.

- Hvis de vil kjempe for å håndheve Guds lover, så har de vår fulle støtte, sier Muslim Khan til TV 2.

Se intervjuet i videovinduet øverst.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame