Takknemlig prisvinner

Martti Ahtisaari har sin egen teori om hvorfor han får Nobels fredspris nettopp i år.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Da Ahtisaari møtte pressen fredag ettermiddag, sa han at han er stolt over å havne i samme kategori som Nelson Mandela.

- Jeg synes å ha fulgt ham dette året i flere priser jeg har mottatt. Jeg har min egen teori om hvorfor jeg har fått flere priser i år. Det er fordi jeg ble 70 i fjor, og vennene mine skjønner at jeg begynner å bli gammel. De skynder seg, sa en glad prisvinner.

Prisdryss

I år har han blant annet mottatt priser i Nederland, USA og fra den internasjonale krisegruppen.

Ahtisaari mener tildelingen av årets pris kom på riktig tidspunkt.

- Jeg mener den kommer på et svært viktig øyeblikk med tanke på mitt siste oppdrag, med Kosovos uavhengighet. Da jeg våknet i morges, ble jeg svært glad da jeg fikk rede på at nabolandene Makedonia og Montenegro hadde anerkjent Kosovo. Jeg håper dette vil føre til at flere land vil gjøre det samme, sa Ahtisaari da han møtte pressen fredag ettermiddag.

- Høyeste anerkjennelse

Vinneren mener forventningene var større til at han skulle få prisen i fjor.

- Jeg håpet å få prisen, for dette er den høyeste anerkjennelsen som en person i min stilling kan få. Det er svært givende å være i samme kategori som folk jeg har beundret, som Mandela.

På spørsmål om hva han tror har vært utslagsgivende for at han fikk prisen, svarte Ahtisaari at han tror prisen er for et livslangt arbeid.

- Jeg tror det er en kombinasjon av alle tingene jeg har gjort. Jeg er ikke den eneste som kan gjøre det jeg har gjort, men ofte har folk ikke grepet muligheten til å gjøre det jeg har fått mulighet til å gjøre. Jeg har også fått arbeide sammen med ekstremt kompetente folk. Dette er ingen enmannsjobb, sa Ahtisaari.

I fredens tjeneste

Presis klokken 11 ble det kunngjort at Martti Ahtisaari tildeles Nobels fredspris 2008.

Den tidligere finske presidenten fikk prisen for hans arbeid på flere kontinenter over mer enn tre tiår for å løse internasjonale konflikter.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
- Ahtisaari er en fredsbygger
- Ahtisaari er en fredsbygger

Budskapet om at norgesvennen Martti Ahtisaari fikk årets fredspris blir mottatt med glede blant politikerne.

Overrasket fredsprisvinner
Overrasket fredsprisvinner

Fredsprisvinner Martti Ahtisaari har norske aner og er overrasket over å få prisen.

Svensk Nobel-skryt
Svensk Nobel-skryt

Et veldig godt valg, mener ordfører for Svenske Freds.

- Viktig for finsk selvtillit
- Viktig for finsk selvtillit

- Fredsprisen har stor betydning for det finske folket, etter de traumatiske hendelsen i Kauhajoki, sier den finske ambassadøren.

 
Comments powered by Disqus

reklame