Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Statsminister Fredrik Reinfeldt får kritikk for å ha vært fraværende etter at Norge ble rammet av terror.
Fredag samlet tusener av svensker seg på Sergels Torg i Stockholm for å minnes ofrene for terroraksjonene på Utøya og i Regjeringskvartalet.
Men Sveriges statsminister dukket aldri opp, selv om han var ønsket på arrangementet.
Statsministerens kontor forklarer at Fredrik Reinfeldt ikke hadde mulighet til å delta.
– Han var opptatt på annet hold og hadde ikke mulighet til å delta, sier Markus Friberg, informasjonsmedarbeider ved statsministerens kontor til Aftonbladet.
– Hvor befinner han seg?
– Han er ikke i Stockholm. Av sikkerhetsgrunner kan jeg ikke fortelle mer.
Nye avhør: – Han forklarte seg greit og mer enn villig
VIDER SIN DELTAKELSE: Flere tusen mennesker samlet seg fredag på Sergels Torg i Stockholm for å minnes ofrene for terroraksjonene i Norge. Foto: FREDRIK PERSSON/Scanpix
Etter terrorangepene sist fredag ringte Reinfeldt til Jens Stoltenberg for å uttrykke sin medfølelse. Han ga også en uttalelse dagen etter angrepene. Siden har det vært stille.
Skrev personlig hilsen: Obama signerte kondolanseprotokoll i Washington
Ifølge Aftonbladet var ikke Reinfeldt til stede verken ved minnesgudstjenesten i den norske kirken i Stockholm eller i domkirken i Oslo. I markeringen på Sergels Torg fredag glimret han også med sitt fravær.
Reinfeldt høster nå massiv kritikk i svensk presse.
– Som statsminister burde han lede sorgarbeidet i Sverige og solidaritetsytringer til Norge og samle nasjonen. Når har han handlet på en måte som gjør at mange oppfatter det som om han ikke fullt ut har tatt situasjonen på alvor, sier statsviter Ulf Bjereld til Svenska Dagbladet.
«I en slik situasjon kan ikke statsministeren trekke seg unna», skriver politisk redaktør Peter Wolodarski i Dagens Nyheter.
Fredrik Reinfeldt er leder for Moderaterna. Han ble statsminister etter valget i 2006. Siden valget i 2010 har han ledet en minoritetsregjering bestående av Moderaterna, Folkpartiet, Centerpartiet og Kristdemokraterna.
Hyller Stoltenberg: – Stoltenberg har nesten vært som en far
| Publisert | 30.07.2011 17.02 |
| Oppdatert | 30.07.2011 17.02 |
