Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
En britisk domstol skal nå avgjøre om WikiLeaks' grunnlegger Julian Assange skal utleveres til Sverige eller ikke.
Svensk rettsvesen forbereder seg på å ta imot australieren, som er mistenkt for voldtekt og seksuelle overgrep mot to svenske kvinner.
– Jeg kan ikke gå inn på detaljene om hvordan vi forbereder oss, men vi gjør det, sier informasjonsdirektør Karin Rosander i svensk påtalemyndighet.
Utleveringssaken behandles i Belmarsh Magistrates' Court sør i London. Saksbehandlingen starter mandag og varer i to dager. Om Assange taper saken, vil han kunne anke videre helt opp til høyesterett.
Assange ble den 7. desember løslatt mot kausjon i Storbritannia. Han går nå med et elektronisk ankelbånd og må daglig melde seg for politiet.
Assange nekter straffskyld i saken og har hevdet at anklagene mot ham inngår i en svertekampanje. (©NTB)
| Publisert | 06.02.2011 14.43 |
| Oppdatert | 06.02.2011 15.35 |
