Støre med milliardlån til Island
Utenriksminister Jonas Gahr Støre. Foto: Larsen, Håkon Mosvold/SCANPIX

Støre med milliardlån til Island

Utenriksministeren kom med gode nyheter da han ble hentet til Island som fredsmekler i dag.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Jonas Gahr Støre ble mottatt som en ekte venn og velgjører da han ankom den islandske Statsministerens kontor i Reykjavik i dag tidlig.

- Dette er veldig viktig for vår moral akkurat nå. Jeg ser det personlig som meget, meget viktig at Norge stiger fram som første land etter Færøyene med solidaritet, sier Geir Haarde til TV2.

Støre er den første utenlandske politiker som besøker Sagaøya etter at finanskollapsen slo beina under den islandske økonomien.

I dag kom han ikke bare med fornyede løfter om pengehjelp, men også tilbud om norsk økonomisk ekspertise. Og Støre understreker at det haster.

- Norge vil gjøre alt vi kan, sammen med de nordiske landene å presse på slik at vi kommer opp med et nordisk bidrag.

Mandag ettermiddag ble det klart at Norge bidrar med 4,2 milliarder kroner ekstra i krisehjelp til den islandske sentralbanken. Dette kommer i tilllegg til de 4,2 milliardene som allerede er gitt til det kriserammede landet.

LES OGSÅ: Island får 4 mrd. fra Norge

Akutt behov for penger

Island har akutt behov for rundt 4 milliarder dollar i lån, noe de nordiske statsministere i prinsippet stilte seg positive til under et møte i Helsingfors i forrige uke.

Men Island trenger mer, og har også fått foreløpig lovnad om 2 milliarder dollar fra Det internasjonale pengefondet, IMF. Førstkommende fredag skal styret i IMF avgjøre lånesøknaden.

Men et endelig tilsagn der er avhengig av at Island også kan dokumentere at det har avtaler om lån fra andre kilder.

Den nordiske pakken må derfor være klar i god tid innen slutten av uka.

- Det som er helt avgjørende er at vi så fort som mulig får på plass denne internasjonale støtteordningen, som gjør at den islandske valutaen kan begynne å fungere som andre valutaer, sier utenriksministeren til TV2.

- Norge er vår beste venn

Finanskollapsen har hjulpet islendingene å gjenoppdage gamle venner og historisk sterke bånd. I en nylig meningsmåling svarte over 57 prosent av de spurte at Norge er Islands beste venn i nøden. På andre plass kom Danmark, med bare 13 prosent av de spurte.

Men islendingene har også oppdaget fiender blant dem man trodde var venner.

Den 10 oktober benyttet Storbritannia landets antiterror lover for å ta milliardbeslag i datterbedrifter av de islandske bankene Kaupthing og Landsbanki, der 300.000 britiske småsparere hadde pengene sine.

Tiltaket kom etter at den britiske finansministeren i en telefonsamtale tolket sin islandske kollega dit hen, at Island ikke hadde tenkt å stå ved sine forpliktelser under EØS-avtalen og betale tilbake innskudd opptil ca. 200.000 kroner, dersom bankene skulle gå konkurs.

Islandingene raser over å bli plassert i samme klubb som Bin Laden, og mener bankkollapsen på øya delvis skyldes britenes uvennlige og dramatiske handlingsmåte. Islands regjering har engasjert to av Londons beste advokatfirmaer og forbereder nå søksmål mot Storbritannia.

Hasteinnkalt som mekler

I ettermiddag ankom Storbritannias minister for Skottland Island for å forsøke å rydde opp i affæren før den havner i retten.

I all hast ble Støre anmodet av den islandske statsministeren om å være mekler.

- Det er en veldig betent situasjon mellom Storbritannia og Island og det står om veldig mye penger. Viss to vennlige land ber om hjelp fra Norge sier vi ikke nei til det, sa Støre før han hastet av gårde for å møte den britiske ministeren på et museum i Reykjavik.

Men eventuelle forhåpninger om en snarlig løsning ble raskt gjort til skamme. Etter bare 15 minutter kom de to ministerne ut. Britiske Jim Murphy ville snakke med TV2 kun etter å ha forsikret seg om at vi ikke var islandske journalister.

- Jeg vet ikke om vi egentlig trenger en mekler, men vi kan alltids ta gode råd fra gode venner, sa en kompromissløs Murphy etter møtet.

- Vi var tvunget til å treffe uvanlige tiltak, men dette er uvanlige tider, og vi gjorde det vi måtte for å forsvare interessene til våre 300.000 småsparere.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Island får 4 mrd. fra Norge
Island får 4 mrd. fra Norge

Den islandske sentralbanken får fire milliarder kroner av Norge i krisehjelp.

Støre mekler i finanskrig
Støre mekler i finanskrig

Norge har i all hast rykket inn som mekler i finanskrigen mellom Island og Storbritannia.

Norsk eksperthjelp til Island
Norsk eksperthjelp til Island

Utenriksminister Jonas Gahr Støre har reist til Island for å bistå landet i den økonomiske krisen.

Islendingene krever nyvalg
Islendingene krever nyvalg

På Island øker raseriet over hvordan finanskrisen har slått ut for folk flest. En av tre vil forlate øya.

Brant Landsbankis flagg
Brant Landsbankis flagg

Islendingene vil kaste regjeringssjef og banksjef og beskylder dem for å ha forkrøplet Islands økonomi.

Björk gir grønn krisehjelp
Björk gir grønn krisehjelp

Den verdenskjente islendingen gir nå ut en singel til støtte for sitt kriserammede hjemland.

IMF og Island enig om krisepakke
IMF og Island enig om krisepakke

Her kommer krisepakken som skal redde Island.

Island ber Norge om hjelp
Island ber Norge om hjelp

Opposisjonspolitiker etterlyser norsk krisehjelp.

 

– GUD TILGIR OVERGREP:

  

Denne predikanten mener
etterforskningen kan være
verre
enn overgrepet

Silvia Henriksdóttir hevder overgrep i barndommen ble tiet i hjel av menigheten.

 Se video: Predikanten mener han gjorde det rette


reklame