Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Amerikaner dømt til 20 års fengsel for tidenes største datakupp.
En 28 år gammel amerikansk mann er dømt til 20 år i fengsel for tidenes mest omfattende datatyveri, skriver Miami Herald. Mannen anses å være hovedmannen bak tyveriene, som skal ha kostet butikker, forsikringsselskaper og banker over 200 millioner dollar.
Innrømmet
Under rettssaken mot mannen torsdag i forrige uke, innrømmet mannen å ha brutt seg inn i datanettverket til store firmaer som TJX Cos, BJ's Wholesales Club, Barnes & Noble, OfficeMax og restaurantkjeden Dave & Busters.
– Jeg kan ikke skylde på andre enn meg selv, sa han i retten.
Begrunnelsen han oppga var at han lider av internettavhengighet, og at han ikke klarte og slutte med hackingen. Ifølge seg selv skal det ikke ha noe med grådighet å gjøre.
Da mannen ble arrestert, konfiskerte politiet en million dollar, tre Rolex klokker, kjærestens Tiffany-ring, en BMW, og mannens leilighet i Miami. Pengene ble funnet nedgravd i en pose i foreldrenes hage. De skal ikke ha visst om pengene.
Titallsmillioner kortnumre
Aktor i rettssaken gikk ut fra at gruppen mannen anses å være hovedmann for, til sammen har stjålet kortnumre fra millioner av kreditt- og debetkort.
Bare på to av mannens datamaskiner fant politiet mer enn 40 millioner kortnumre.
Det har kostet banker og forsikringsselskaper millioner. Etter å ha blitt stjålet fra, var selskapene tvunget til å kansellere og åpne nye kontoer, samt bruke penger på nye sikkerhetssystemer og investere mye i markedsføring for å beholde kunder.
Informant for Secret Service
Mannen ble første gang arrestert for hacking i 2003. Den gangen slapp han unna straff ved å bli informant for Secret Service.
De neste fem årene jobbet han som informant, mens han samtidig fortsatte sin egen hacking i skjul. Amerikanske myndigheter opplyser at han i disse årene hacket seg inn i datasystemene til mange av firmaene på «Fortune 500»-listen, en liste over de 500 største og mest vellykkede firmaene i USA.
De fleste kortnumrene ble stjålet ved at mannen, og to andre medskyldige, kjørte rundt og lette etter usikrede WIFI-nettverk. Da de fant nettverk, hacket de seg inn på dem ved å bruke såkalte «sniffer-programmer». Programmet hjalp dem å hente ut, dekode og tydeliggjøre, den informasjonen de var interessert i.
To ganger 20 år
Mannen skal ha ledet grupper av hackere og identitetstyver i tre stater i USA, samt i Ukraina og Russland.
Han er nå dømt til to ganger 20 års straff i delstatene Massachusetts og i New York. Fredag ble også han dømt til 20 års straff også i Boston, på grunn av kortsvindel i en supermarkedkjede i Maine-området, skriver The Boston Globe.
28-åringen får sone alle straffene samtidig. Det er satt opp en egen rettssak 25. juni, for å vurdere hvor mye mannen skal betale i erstatning.
| Publisert | 29.03.2010 18.48 |
| Oppdatert | 29.03.2010 18.48 |
