Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Lederen for det sosialdemokratiske partiet på Island har fått i oppdrag å danne regjering.
Etter møter med president Ragnar Grimsson, har han bedt Sosialdemokratenes leder Ingebjørg Solrun Gisladottir (bildet) om å danne en ny regjering, melder NTB.
President Ragnar Grimsson har bedt Sosialdemokratene om å danne en ny regjering.
Presidenten har også bedt om at Sosialdemokratene tar med Den venstregrønne
bevegelsen i en mindretallsregjering.
Dermed er Geir Haardes konservative parti, som var størst ved valget i 2007, ute av regjeringslokalene.
Les mer: Regjeringen på Island går av.
Det var i går at statsminister Geir Haarde opplyste at koalisjonsregjeringen mellom Sosialdemokratene og det konservative partiet ikke kun fortsette samarbeidet.
Ny statsminister? Sosialdemokratene foreslo i går at Johanna Sigurdsdottir skulle ta over statsministerposten.
Grunnen var at Sosialdemokratene hadde krevd at Johanna Sigurdsdottir fra
Sosialdemokratene tok over statsministerposten, siden de mente at det
konservative paritet ikke hadde tillit blant befolkningen.
Han annonserte da at han gikk av som statsminister, men beklaget samtidig at regjeringen måtte bli oppløst, siden det etter hans mening ikke ville hjelpe på situasjonen.
Haarde uttalte i går at en nasjonal samlingsregjering med det konservative partiet i lederstolen ville være den beste løsningen for landet. Nå blir ikke hans ønske hørt.
Forrige fredag lovet han at det skal holdes nyvalg den niende mai i år. Hvis Sosialdemokratene klarer å danne en mindretallsregjering, vil denne i så fall styre landet fram til valget.
| Publisert | 27.01.2009 12.46 |
| Oppdatert | 27.01.2009 13.43 |
