Sosialdemokratene skal danne regjering på Island

Lederen for det sosialdemokratiske partiet på Island har fått i oppdrag å danne regjering.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Etter møter med president Ragnar Grimsson, har han bedt Sosialdemokratenes leder Ingebjørg Solrun Gisladottir (bildet) om å danne en ny regjering, melder NTB.

President Ragnar Grimsson har bedt Sosialdemokratene om å danne en ny regjering.President Ragnar Grimsson har bedt Sosialdemokratene om å danne en ny regjering. Presidenten har også bedt om at Sosialdemokratene tar med Den venstregrønne bevegelsen i en mindretallsregjering.

Dermed er Geir Haardes konservative parti, som var størst ved valget i 2007, ute av regjeringslokalene.

Les mer: Regjeringen på Island går av.

Annonserte sin avgang

Det var i går at statsminister Geir Haarde opplyste at koalisjonsregjeringen mellom Sosialdemokratene og det konservative partiet ikke kun fortsette samarbeidet.

Ny statsminister? Sosialdemokratene foreslo i går at Johanna Sigurdsdottir skulle ta over statsministerposten.Ny statsminister? Sosialdemokratene foreslo i går at Johanna Sigurdsdottir skulle ta over statsministerposten. Grunnen var at Sosialdemokratene hadde krevd at Johanna Sigurdsdottir fra Sosialdemokratene tok over statsministerposten, siden de mente at det konservative paritet ikke hadde tillit blant befolkningen.

Han annonserte da at han gikk av som statsminister, men beklaget samtidig at regjeringen måtte bli oppløst, siden det etter hans mening ikke ville hjelpe på situasjonen.

Nyvalg i mai

Haarde uttalte i går at en nasjonal samlingsregjering med det konservative partiet i lederstolen ville være den beste løsningen for landet. Nå blir ikke hans ønske hørt.

Forrige fredag lovet han at det skal holdes nyvalg den niende mai i år. Hvis Sosialdemokratene klarer å danne en mindretallsregjering, vil denne i så fall styre landet fram til valget.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Regjeringen har kollapset
Regjeringen på Island går av

Islands statsminister Geir Haarde sier at koalisjonsregjeringen har kollapset, og at han går av.

Syria åpner for dialog med USA
Syria åpner for dialog med USA

Syria inviterer USA til betingelsesløs dialog, opplyser president Bashar al-Assad.

- Forferdelige ødeleggelser
- Forferdelige ødeleggelser

- Overalt langs i ruinene på Gazastripen sitter små klynger av folk og varmer seg på bål de har laget av ødelagt bygningsmateriale. Det forteller TV 2s reporter Fredrik Græsvik, som nå befinner seg inne i Gaza by.

Ber Israel åpne Gaza-grensen
Vil skape fred i Midtøsten

Barack Obama lover amerikansk engasjement i Midtøsten-konflikten.

 
Comments powered by Disqus
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame