Snøkaos i Spania og Italia
Tusener av reisende satt tirsdag fast i snøen på grensa mellom Spania og Frankrike, mens snøen dekket byer i Italia og tusener av hjem på Korsika var uten strøm.
Det kraftige snøværet som skapte kaos i Barcelona mandag, flyttet seg tirsdag østover mot Korsika og Italia, og ventes å bli verre onsdag.
Lastebiler i kø
SNØVÆR: Det snødde godt på Piazza del Campo i Siena tirsdag. Foto: FABIO MUZZI/AFP
Over en meter snø i Pyreneene førte til at 6.000 mennesker ble sittende fast langs 40 veier mellom Frankrike og Spania. 1.750 lastebiler sto i kø på den franske siden av grensa uten å slippe over.
Dagen før hadde snøværet skapt kaos i Barcelona, Spanias nest største by på middelhavskysten.
Fly ble kansellert, skoler stengt og veier og jernbaner i hele regionen var stengt som følge av snøværet.
Satt fast på tog
I Girona-området, der det falt en halv meter snø, mistet 200.000 husholdninger strømmen.
På den franske siden av grensa, i den franske Aude-regionen, måtte myndighetene skaffe mat til 1.800 passasjerer på tog som sitter fast og 550 pensjonister og skolebarn på bussturer på vei til Spania. (©NTB)
STILLE ETTER STORMEN: Sol over Barcelona og Gaudis Sagrada Familia etter et kraftig snøvær mandag. Foto: ALBERT GEA/REUTERS
| Publisert | 10.03.2010 06.28 |
| Oppdatert | 10.03.2010 06.28 |


