Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
«Amerikas tøffeste sheriff» går til angrep mot presidenten, mens hans egen politistyrke er under etterforskning
Det stormer for tiden rundt sheriffen i Maricopa County i den amerikanske delstaten Arizona.
En storjury etterforsker blant annet om Joe Arpaio har misbrukt sin stilling til egen vinning samtidig som det har kommet fram at rundt 400 overgrepssaker i området enten ble etterforsket for dårlig eller ikke etterforsket i det hele tatt i perioden 2004 til 2007.
I tillegg beskyldes ansatte ved sheriffdistriktets fengsel for rasisme overfor de innsatte.
Men beskyldningene ser ut til å prelle av Joe Arpaio som torsdag innkalte til en pressekonferanse for å fortelle at han hadde nedsatt en egen etterforskningsgruppe for å granske president Barack Obamas mye omtalte fødselsattest.
«Amerikas tøffeste sheriff» studerer Barack Obamas fødselsattest. Foto: Ralph Freso/AP © Scanpix
Sheriffen kunne fortelle at spesialgruppen, som består at pensjonerte advokater og politietterforskere, mener de har grunn til å tro at fødselsattesten er forfalsket.
– Vi vet ikke hvem som har forfalsket dokumentene, sier Arpaio, men mener at de kan utelukke at det er presidenten selv.
Flere konservative republikanere, blant annet innen Tea Party-bevegelsen, har sådd tvil om Obama faktisk ble født i USA. Bevegelsens som har fått tilnavnet «birthers» mener Barack Obama ble født i farens hjemland Kenya, og dermed ikke kan være USAs president.
Etter flere måneder med spekulasjoner og konspirasjonsteorier stilnet Det hvite hus de fleste kritikerne da de offentliggjorde Obamas fødselsattest i april i fjor.
– Vi har ikke tid til slikt tull, vi har viktigere ting å drive med, sa presidenten.
Se hele fødselsattesten her (PDF-format)
Likevel ser det ikke ut til at alle er overbevist. Mange mener derimot at utspillet til 79 år gamle Arpaio, som ifølge nyhetsbyrået AP har gitt seg selv tittelen «Amerikas tøffeste sheriff», kun er for å lede oppmerksomheten bort fra beskyldningene mot ham selv og hans politidepartement.
Det virker ikke som om Obamas administrasjon bryr seg stort om sheriffens utspill. Torsdag tvitret talsmannen for Obamas kampanje, Ben LaBolt, en direktelenke hvor man kunne se Arpaios pressekonferanse direkte.
Lenken førte derimot til et Youtube-klipp av åpningssekvensen til tv-serien «X-Files».
| Publisert | 02.03.2012 13.36 |
| Oppdatert | 02.03.2012 13.36 |
