President Barack Obama fikk gjennomslag for sin stimuleringsplan for amerikansk økonomi.
President Barack Obama fikk gjennomslag for sin stimuleringsplan for amerikansk økonomi. Foto: SAUL LOEB/AFP

Senatet vedtar redningspakken

Senatet vedtok sent fredag kveld Barack Obamas enorme stimuleringspakke med 60 mot 38 stemmer. Den går dermed til presidenten for undertegning.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Senatet stemte for pakken etter at Representantenes hus vedtok den tidligere fredag med 246 mot 183 stemmer.

Avstemningen var flere timer forsinket fordi Senatet måtte vente på en demokratisk senator som var hjemme i Ohio i forbindelse med sin mors dødsfall, og som skulle avgi den avgjørende stemmen.

Tre republikanere stemte i Senatet sammen med demokratene for pakken som er på 787 milliarder dollar, men i Representantenes hus var det ikke en eneste republikaner som støttet den. Tvert imot stemte sju demokrater imot.

Skattelette og infrastruktur

Pakken skal stimulere til vekst i den amerikanske økonomien, og målet er at det skal bli skapt 3,5 millioner nye arbeidsplasser.

Mer enn en tredel av midlene i stimuleringspakken vil gå til skattelette, resten skal gå til utbygging av infrastrukturen og offentlig eiendom i USA.

Obamas opprinnelige håp om å få sterk tverrpolitisk støtte for krisepakken, ble knust da det viste seg at republikanerne ønsket mye mer skattekutt og mindre i offentlige utgifter.

Onsdag ble det klart at republikaneren Judd Gregg trakk sitt kandidatur som handelsminister i Obamas regjering fordi han var uenig i Stimuleringspakken slik den ble stående nå.

Les også: Mer trøbbel for Obama

(©TV 2 / NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Flertall for krisepakke i Representantenes hus
Flertall for krisepakke i Representantenes hus

Representantenes hus i Kongressen i USA har vedtatt stimuleringspakken for den amerikanske økonomien.

Mer trøbbel for Obama
Mer trøbbel for Obama

Nok en gang må den amerikanske presidenten på ny statsrådsjakt.

 
Comments powered by Disqus
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame