Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Er dette Islands vei ut av økonomiske vanskeligheter?
«Nå kan du eie en del av den moderne historien», skriver den islandske nettbutikken nammi.is om sitt nye produkt. De har begynt å selge aske fra vulkanutbruddet på Eyjafjallajökull.
For 3900 islandske kroner (rundt 180 norske kroner), kan man få et glass med aske fra vulkanen på Island.
Etter utbruddet har vulkanen pumpet ut aske i atmosfæren, og lammet flytrafikken over hele Europa i lang tid. Til nå har over 100.000 fly inn og ut av Europa blitt rammet.
Nettsiden selger asken på glasskrukker med 160 gram aske i hver. Alle inntektene av salget blir donert til ICESAR – en organisasjon som har hjulpet personer som bor i området rundt vulkanen.
Nettbutikken har nok av aske å ta av. Allerede 20. april, en uke etter det siste utbruddet, hadde vulkanen spydd ut hele 140 millioner kubikkmeter aske.
Les også: Utbruddet på Island klassifiseres som «katastrofalt»
| Publisert | 05.05.2010 14.38 |
| Oppdatert | 05.05.2010 14.38 |
