Snikfotgraferer skrevende
menn på buss og tog
Blogg skaper sterke reaksjoner hos svenskene
Hvor var Nicolas Sarkozy da Berlinmuren falt? Ifølge ham selv i Berlin. Det har fransk presse vanskelig for å tro.
Om morgenen den 9. november kom det informasjon fra Berlin som tydet på at noe var i gjære i byen, skrev Sarkozy nylig på Facebook.
LES OGSÅ: Se muren falle - igjen
«Vi bestemte oss for å reise fra Paris sammen med Alain Juppe for å delta i hendelsene,» skriver han i sin statusoppdatering.
Så forteller han om hvordan de reiste av gårde for å hakke løs på Berlinmuren. Sammen med fortellingen er det lagt ut et bilde av Sarkozy ved Berlinmuren.
Det kan ikke stemme, mener fransk presse.
Den 9. november 1989 var Juppe, som den gang var generalsekretær i Sarkozys parti RPR, i Frankrike, hvor han deltok på minneseremoni for general Charles de Gaulle. Han reiste ikke til Berlin før den 16. november, skriver avisa Le Figaro.
LES OGSÅ : Dette var Berlinmuren
Samtidig er det jo slik at ingen kunne forutse Berlinmurens fall om morgenen den 9. november, sier journalisten Alain Auffray i avisa Libération: De avgjørende hendelsene utspilte seg ikke før senere på dagen.
Sarkozys pressetalsmann Franck Louvrier insisterer derimot på at Sarkozy var i Berlin den 9. november. (©NTB)
| Publisert | 10.11.2009 00.04 |
| Oppdatert | 10.11.2009 00.06 |
