AVVISES: Moderaterna og Fredrik Reinfeldt avvises av Miljøpartiet etter frieret til samarbeid.
AVVISES: Moderaterna og Fredrik Reinfeldt avvises av Miljøpartiet etter frieret til samarbeid. Foto: ODD ANDERSEN/Afp

Reinfeldt frir, men Miljøpartiet sier nei

Statsminister Fredrik Reinfeldt inviterer Miljøpartiet til samarbeid. Men får en kald og avvisende skulder.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Miljöpartiet ledere viser ingen tegn til å svare positivt på Reinfeldts invitt etter valget i Sverige søndag. For Reinfeldt er det umulig å samarbeide med de innvandrerfiendtlige Sverigedemokraterna som fikk et historisk politisk gjennombrudd i går søndag.

Ny politisk situasjon

Og partiets gjennombrudd gjør livet surt for Reinfeldts borgerlige allianse, som vant en knusende valgseier over den rødgrønne blokken i søndagens valg.

Men med 172 mandater beholder ikke alliansen sitt rene flertall i Riksdagen, og det innvandringskritiske Sverigedemokraterna havner med sine 20 mandater på vippen.

– Jeg kjenner ansvar for at Sverige er havnet i en litt vanskelig situasjon, sa Reinfeldt og siktet til at Sverigedemokraternas inntog i Riksdagen har skapt en helt ny politisk situasjon.

LES OGSÅ: Reinfeldt skrøt av seg selv etter triumfen

Selvsikker Reinfeldt

Til tross for den vanskelige situasjonen var det en selvsikker Reinfeldt som gikk på talerstolen sent søndag kveld. Den sittende statsministeren skrøt av sin egen triumf.

– Historisk er dette vårt sterkeste valg siden stemmeretten ble innført. Til de som sier at ingenting har skjedd i svensk politikk: Jeg og mange andre tok i 2002 over et parti som lå 25 prosent bak Socialdemokraterna. Åtte år senere er forskjellen mindre enn én prosent, skrøt sittende statsminister Fredrik Reinfeldt, da han like etter midnatt kom ut fra bakrommet på Moderaternas valgvake og kommenterte valgresultatet fra talerstolen.

Han er dessuten den første borgerlige statsministeren i Sverige som er blitt gjenvalgt etter fire år.

Sverigedemokraterna får innflytelse

– Nå begynner jo for alvor det politiske spillet. Begge partiene i de to blokkene har lovet velgerne at de skal holde Sverigedekokraterna, sier førsteamenuensis Ketil Knutsen ved Universitetet i Stavanger til TV 2 Nyhetskanalen.

Men til tross for at ingen synes å ville samarbeide med Jimmie Åkeson og Sverigedemokraterna, vil det innvandringsfiendtlige partiet få innflytelse med sine 20 mandat i Riksdagen.

– Det er jo klart at med 20 mandat i Riksdagen så vil jo Sverigedemokraterna kunne sette politisk dagsorden. De kan jo for eksempel løfte temaet innvandringspolitikk som er et satsingsområde for partiet og de kan kommunisere til offentligheten hva de mener rundt dette, sier Knutsen.

Til tross for 20 mandater har Moderaterna og statsminister Fredrik Reinfeldt vært soleklar på at et samarbeid er umulig.

– Vi har tydelig på hvordan vi skal håndtere dem: Vi skal ikke gjøre oss avhengig av dem.

(TV 2 / NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Comments powered by Disqus
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame