Tilhengere av presidentkandidat Abdullah Abdullah på et valgmøte i Kabul mandag.
Tilhengere av presidentkandidat Abdullah Abdullah på et valgmøte i Kabul mandag. Foto: PEDRO UGARTE/AFP

Rakettangrep på presidentpalasset i Kabul

To raketter skutt i Afghanistans hovedstad i morgentimene, to dager før valget.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

En av rakettene skal ha truffet selve presidentpalasset i Afghanistans hovedstad Kabul, ifølge Sky News.

- Det var to hjemmelagede granater som ble skutt mot palassområdet, sier TV 2s reporter i Afghanistan, Yama Wolasmal til TV 2 Nyhetskanalen.

Presidentvalg

Angrepet kommer to dager før landets presidentvalg.

Den første raketten forårsaket en del skader på den stengt bevoktede bygningen, men det er ikke oppgitt hvor store skadene er.

Kort tid etter slo den andre raketten ned i hovedstadens politihovedkvarter. Ingen ble drept i bombeangrepet.

- Angrepet har en viktig symbolverdi for Taliban. Det sender ut et farlig signal om at president Karzai ikke kan følge seg trygg i disse dager, sier Wolasmal.

Sabotasje

Militante grupper har truet med å sabotere valget og har allerede beskutt Kabul med raketter to ganger i august. Talsmann for Taliban, Zabihullah Mujahid, skriver i en tekstmelding til nyhetsbyrået Reuters at de har skutt fire raketter mot byen.

Lørdag ble sju personer drept og flere skadd i et selvmordsangrep. Det var det største angrepet mot Kabul siden februar.

Trusler på løpesedler

Som følge av angrepene har myndighetene økt sikkerhetstiltakene rundt Kabul i et forsøk på å forhindre flere bombeangrep.

Urolighetene skaper imidlertid frykt blant befolkningen som spår at valget vil resultere i en blodig revolusjon. På landsbygden leverer Taliban ut løpesedler og trusselbrev der de truer med tøffe sanksjoner og straff mot alle som deltar i valget, enten ved å stemme eller drive valgkamp for en kandidat.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Obama frykter Taliban-angrep i USA
Obama frykter Taliban-angrep i USA

Barack Obama mener det vil ta lang tid å knuse Taliban.

– Afghanere må vende Taliban ryggen
- Afghanere må vende Taliban ryggen

Pakistans informasjonsminister sier det militære ikke kan vinne krigen alene.

Ektemenn kan sulte kona hvis hun nekter sex
Afghanistan: Ektemenn kan sulte kona hvis hun nekter sex

Afghanistans president Hamid Karzai underskrev ny familielov.

Taliban vil angripe valglokaler i Afghanistan
Taliban vil angripe valglokaler i Afghanistan

For første gang truer nå Taliban direkte med å angripe valglokaler i Afghanistan på valgdagen 20. august.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame