DØD: Osama bin Laden: 1954 - 2011.
DØD: Osama bin Laden: 1954 - 2011. Foto: -/AFP

Osama bin Ladens sønn trolig drept i flyangrep

USA tror en av sønnene til den ettersøkte Al-Qaida-lederen Osama bin Laden er drept i Pakistan.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

– Vi tror han er død, selv om du ikke vet med sikkerhet med mindre du har DNA eller andre fysiske bevis, sier en talsmann fra de amerikanske antiterror-myndighetene til nyhetskanalen CNN.

Fjernstyrt angrep

Osama bin Ladens sønn, Saad bin Laden, var ikke regnet som noen sentral person i Al-Qaida. Han skal trolig ha blitt drept under et angrep USA foretok med et fjernstyrt fly.

– Vi har opplysninger som får analytikerne til å trekke konklusjonen at han er død, sier kilden til CNN.

Satt i arrest i Iran

Saad bin Laden rømte fra Afghanistan kort tid etter den amerikanske invasjonen av landet i oktober 2001. Han skal blant annet ha oppholdt seg i Iran, der han ble holdt i husarrest i flere år.

Ifølge tidligere leder for den nasjonale etterretningstjenesten i USA, Mike McConnell, forlot Saad Iran i fjor og ble antatt å ha søkt tilhold i området ved den pakistansk-afghanske grensen.

Les også: CIA mener Osama bin Laden er i Pakistan



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
CIA: - bin Laden er i Pakistan
CIA mener Osama bin Laden er i Pakistan

CIA mener bin Laden etablerer treningsleirer for al Qaida.

Osama truer Obama i nytt lydopptak
Osama bin Laden ber USA være forberedt på hevn

Obama følger i fotsporene til Bush, mener Osama bin Laden.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame