DIPLOMATISK: USAs president Barack Obama ønsker ikke mer konflikt overfor Iran.
DIPLOMATISK: USAs president Barack Obama ønsker ikke mer konflikt overfor Iran. Foto: Susan Walsh/AP

Obama vil unngå angrep på Iran

– Et angrep på Iran er svært risikabelt, sier den amerikanske presidenten i et TV-intervju.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

I intervjuet med TV-kanalen NBC søndag, sa Obama også at han ikke tror at Israel ennå har tatt noen beslutning om å angripe Irans atominstallasjoner.

Les også: Hamas-topp besøker Iran og andre Golf-stater

Ønsker fredelig løsning

Obama gjorde det klart at han foretrekker å angripe problemet med diplomatiske midler.

– Enhver type militær aktivitet inne i Persiagolfen er destabiliserende og får store virkninger for oss. Det kan få stor effekt på oljeprisene. Vi har fortsatt styrker i Afghanistan, som er nabo til Iran. Så vår foretrukne løsning er diplomatisk, sa Obama.

Les også: Iran vedtar trolig oljestans til Europa

Han forsøkte samtidig å berolige opinionen i USA ved å si at han ikke tror Iran har intensjoner om eller kapasitet til å angripe USA.

Uttalelsene til Obama støttet opp under en advarsel fra Tyrkia om at et militært angrep på Iran som Israel truer med, ville være en katastrofe for regionen.

Tilspisset ordkrig

Situasjonen mellom Vesten og Iran er stadig spent. I helgen har Irans revolusjonsgarde gjennomført omfattende militærøvelser.

Forrige uke uttalte USAs forsvarsminister Leon Panetta at det var økende fare for at Israel ville bombe atomanlegg i Iran i løpet av våren.

USAs president, Barack Obama, har siden forsikret om at USA jobber med Israel for å finne en diplomatisk løsning på krisen.

(TV 2/NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Russland og Kina la ned veto mot Syria-løsning
Russland og Kina la ned veto mot Syria-løsning

Hindret FNs sikkerhetsråd i å gi sin støtte til en arabisk fredsplan for Syria.

Hamas-topp besøker Iran og andre Golf-stater
Hamas-topp besøker Iran og andre Golf-stater

Ismail Haniyeh, som er Hamas' øverste leder på Gazastripen, besøker denne uken Iran og flere andre Golf-stater.

Iran utsetter forslag om oljestans til EU

Iranske parlamentarikere har utsatt behandlingen av et forslag som betyr at oljeforsyningene til EU-land blir stanset med øyeblikkelig virkning.

Iran vedtar trolig oljestans til Europa
Iran vedtar trolig oljestans til Europa

Kan føre til kraftig økning i oljeprisen.

Ahmadinejad: – Iran vil gjerne forhandle
Ahmadinejad: – Iran vil gjerne forhandle

Iran er mer enn villig til å forhandle med Vesten om sitt atomprogram, sier president Mahmoud Ahmadinejad.

– Nok en beskjed til verden om at USA ikke lar seg true
– Nok en beskjed til verden om at USA ikke lar seg true

Spesialsoldatene som natt til onsdag frigjorde to hjelpearbedere i Somalia var de samme som drepte Osama bin Laden.

EU-forbud mot import av Iran-olje: Øker faren for krig
EU-forbud mot import av Iran-olje: Øker faren for krig

Vil tvinge Iran tilbake til forhandlingsbordet.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame