Obama presser Israel
Barack Obama gir fulle støtte til en selvstendig palestinsk stat.
Det var full krig mellom Israel og palestinerne tidligere i år. Tre måneder etter krigen i Gaza er den palestinske presidenten Mahmoud Abbas på besøk i USA.
Torsdag møttes presidentene i Det hvite hus for å snakke om en varig fredsløsning i Midtøsten.
- Tiden er svært viktig her. Vi må samarbeide hele tiden for at fredsprosessen fortsetter og fester seg, sier president Mahmoud Abbas for palestinerne.
- Må stoppe nybygging
- Israel må stoppe etableringen på Vestbredden. De må også sørge for at palestinerne etter hvert får en egen stat, sier USAs president Barack Obama.
Alle er innstilte på fred, men Israel har ingen planer om å flytte eksisterende beboere fra Vestbredden.
- Skjebnen deres vil bli avgjort under de endelige samtalene mellom oss og palestinerne. I mellomtiden må dagene gå som normalt i disse byene, sier talsmann Mark Regev for regjeringen i Israel.
Kjapt ut med avvisning
Utenrikskorrespondent Fredrik Græsvik i TV 2 Nyhetskanalen sier at Obama har lagt seg på en annen linje enn tidligere amerikanske administrasjoner, både republikanske og demokratiske.
- Det virker som om Obama har lyst til å gjøre et sterkt initiativ for å få til en løsning mellom Israel og palestinerne, sier Græsvik fra Jerusalem.
Han mener spørsmålet er hvor langt Obama er villig til å gå for å presse Israel til å komme med innrømmelser i forhold til flere punkter.
- Vi ser blant annet at Israel allerede torsdag var ute med å avvise alle amerikanske ideer om at de vil stanse utvidelsen av de eksisterende bosettingene på Vestbredden, sier TV 2s reporter.
Ingen diskusjon
Palestinerne har ikke vært villige til å diskutere noen form for fredsløsning med israelerne så lenge byggingen av israelske boliger fortsetter i det palestinske landskapet på Vestbredden.
Men om Israel kommer til å stanse etter press fra USA, er Græsvik usikker på.
- Det vil vise seg om USA blir nødt til å ta sterkere virkemidler i bruk enn ord. USA kan avvise en del av den bistanden og hjelpen som de gir Israel hvert år. USA er med på å bygge opp det israelske forsvaret, og trene den israelske hæren. De kan på et tidspunkt velge å avstå fra å gi Israel en del av denne militære eller økonomiske bistanden. Vi er nødt til å vente og se, mener Græsvik.
| Publisert | 29.05.2009 11.19 |
| Oppdatert | 30.05.2009 11.08 |


