Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
CIA-agenter som torturerte fanger under Bush-administrasjonen, slipper straff.
I sin første uke som president forbød Barack Obama bruk av tortur mot krigsfanger. Blant metodene som flittig ble brukt, var simulert drukning og frarøvelse av søvn.
Men nå har han i et memo gitt tillatelse til konkrete avhørsteknikker brukt av CIA mens George W. Bush fortsatt var president, melder BBC.
Tillatelsen gir i praksis fripass til agentene som brukte tortur og som burde blitt straffeforfulgt, mener menneskerettighetsaktivister.
- Det er en stor skuffelse at denne administrasjonen tilsynelatende er uvillig til å straffe kriminelle handlinger begått av offentlig ansatte, skriver organisasjonen The Centre for Constitutional Rights i en uttalelse.
Dokumentet tillater blant annet å presse en fange mot veggen, slag i ansiktet, innestenging i små rom, stressutsettelse og frarøvelse av søvn. I tillegg godkjente presidenten et tilfelle der agenter planla å plassere en fange med insektfrykt i et lite rom sammen med et insekt.
Om det venter etterforskning av agenter som brukte flere metoder enn de memoet omtaler, sier administrasjonen ingenting om. Heller ikke om torturister som ikke var tilknyttet CIA vil bli straffet.
Istedet gir Obama en forsikring om at «de som utførte sine plikter i god tro vil, etter råd fra Justisdepartementet, ikke bli straffeforfulgt.»
Memoet ble offentliggjort etter press fra menneskerettighetsgruppen American Civil Liberties Union.
| Publisert | 17.04.2009 11.27 |
| Oppdatert | 17.04.2009 11.34 |
