Obama gir fredsprispengene til veldedighet

Fredsprisvinner Barack Obama gir pengene fra Nobels fredspris til veldedighet.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Tradisjonen tro får vinneren av Nobels fredspris både diplom, medalje og ti millioner svenske kroner (1,4 millioner dollar).

Årets vinner, USAs president Barack Obama, har allerede bestemt seg for at han gir fredsprispengene til veldedighet, melder nyhetsbyrået AP. Det er en av presidentens talsmenn som opplyser dette fredag kveld. Men det er ikke klart hvem eller hva som mottar pengegaven.

Tredje gang for en president

Klokken 11 fredag formiddag ble det klart at Nobelkomiteen valgte å gi prisen til en sittende amerikansk president. Det er tredje gang dette skjer i utdelingens 108 år lange historie.

Første gang det skjedde var i 1906 da president Theodore Roosevelt fikk prisen for sin rolle som fredsmekler i krigen mellom Japan og Russland og den forrige var Thomas Woodrow Wilson i 1919.

Også Jimmy Carter har mottatt fredsprisen (2002).

LES OGSÅ: Sammenligner Obama med Mandela

– Overrasket og ydmyk

Klokken 17.30 fredag ettermiddag kom den amerikanske presidenten med sin første kommentar til pressen etter tildelingen.

– Jeg er både overrasket og ydmyk overfor Nobelkomiteens avgjørelse, sa Obama fra talerstolen foran Det hvite Hus i Washington.

Og det var ydmyke ord som verdens mektigste mann presenterte fra sin egen trapp.

Fikk beskjeden av datteren

– Jeg syns ikke jeg fortjener å være i samme klubb som mange av de som tidligere har vunnet denne prisen, og som jeg ser opp til, sa presidenten.

Obama fortalte til pressekorpset at han fikk beskjeden av sin egen datter da han våknet.

– Pappa, du har vunnet fredsprisen, var det første datteren min sa da jeg våknet.

– Ekstraordinær innsats

Obama har tent et håp blant verdens folk om en bedre fremtid, sa Nobelkomiteens leder Thorbjørn Jagland.Obama har tent et håp blant verdens folk om en bedre fremtid, sa Nobelkomiteens leder Thorbjørn Jagland. Foto: Anja T. Gunnersen/TV 2 Barack Obama får prisen for å ha skapt nytt klima i internasjonal politikk.

– Den norske nobelkomité har bestemt at Nobels fredspris for 2009 skal tildeles president Barack Obama for hans ekstraordinære innsats for å styrke internasjonalt diplomati og mellomfolkelig samarbeid, sa leder av Nobelkomiteen, Thorbjørn Jagland, under offentliggjøringen.

Komiteen har lagt spesielt vekt på Obamas arbeid for en verden uten atomvåpen.

Barack Obama har uttalt at han kommer til Oslo 10. desember for å ta imot prisen.

LES OGSÅ: Forventer Obama-kaos i Oslo

Disse har vunnet de ti siste årene:

2008: Martti Ahtisaari

2007: Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) og Albert Arnold (Al) Gore Jr.

2006: Muhammad Yunus og Grameen Bank (Mikrofinansiering)

2005: Det internasjonale atomenergibyrået (IAEA) og Mohamed ElBaradei

2004: Wangari Maathai

2003: Shirin Ebadi

2002: Jimmy Carter

2001: De forente nasjoner (FN) og Kofi Annan

2000: Kim Dae Jung

1999: Leger uten grenser

1998: John Hume og David Trimble



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Fakta Barack Obama

Barack Hussein Obama jr. er USAs 44. president. Obama er den første afroamerikaneren som er blitt valgt til president i USA.

Født: 4. august 1961 i Honolulu på Hawaii, USA

Yrkesbakgrunn: Advokat og Senator fra Illinois (siden 1997). Utdannet ved Harvard Law School. Bekjentgjorde 16. januar 2007 at han ville melde seg som presidentkandidat for demokratene.

Familie: Giftet seg med med Michelle i 1992. De to traff hverandre ved advokatfirmaet Sidley Austin, hun var hans mentor i firmaet (!) Sammen har de barna Malia Ann (født i 1998) og Natasha (kjent som Sasha, født i 2001).

Politisk ståsted: Regnet for å være en moderat demokrat som kan samarbeide med politikere på republikansk side. Ikke markert noen sterk profil i tiden som senator, men hele tiden gått imot Irak-krigen. Vil finansiere helseforsikring for barn med Bushs skattekutt for dem som tjener mer enn 250.000 dollar i året. Opptatt av miljø.

Skandaler: I likhet med familien Clinton har Obama vært involvert i en mindre eiendomsskandale, som har gjort at enkelte har uttrykt tvil om hans vurderingsevne. Eksperimentert litt med stoff da han gikk siste året ved High School. Sier at det var fordi han kjedet seg, og var blitt lat.

Annet: Barack vokste opp uten en far. Har vært opptatt av det, og skriver åpent om sin oppvekst i boka Dreams From My Father, som ble skrevet lenge før han tenkte å stille som presidentkandidat. I boka The Audacity Of Hope (Håpets dristighet) skriver Obama om at han er usikker på seg selv som far og ektemann.


Kilde: Wikipedia, New York Times

Les også:
SE OGSÅ: Barack Obama får Nobels fredspris
Barack Obama får Nobels fredspris

– Han har tent et håp blant verdens folk om en bedre fremtid, sier Jagland.

Obama kommenterte tildelingen: 
– Pappa, du har 
fått fredsprisen 
* Datteren fortalte nyheten 
* Bekrefter at han kommer til Oslo
– Pappa, du har vunnet fredsprisen

Presidenten møter verdenspressen utenfor Det hvite hus.

Folk på gaten i Oslo:
– Obama fortjener fredsprisen
– Obama fortjener fredsprisen

Noen jubler, andre synes det er altfor tidlig. Blant folk er meningene om at USAs president får Nobels fredspris delte.

 
Comments powered by Disqus

reklame