Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
USAs president Barack Obama ber de europeiske NATO-landene styrke sitt militære forsvar. Amerikanerne ønsker seg sterke allierte, sier han.
Obama kom med anmodningen i Strasbourg i Frankrike fredag foran et toppmøte i den vestlige alliansen.
På en pressekonferanse med den franske presidenten Nicolas Sarkozy framholdt han at Europa trenger «mer robust» forsvar.
Sarkozy varslet at han og Obama sammen skal besøke kystområdene i det vestlige Frankrike til sommeren. 6. juni i år er det 65 år siden den allierte landgangen i Normandie som er kjent som D-dagen.
Afghanistan står øverst på agendagen på Nato-toppmøtet som også skal foregå i de tyske byene Kehl og Baden-Baden i dag og i morgen.
USA planlegger å sende ytterligere 4000 til Afghanistan for å trene afghanske styrker som del av en ny krigsstrategi. Målet er bryte inn i områder der Al-Qaida har fotfeste, og samtidig redusere Taliban-ledede opprør. Denne strategien ønsker USA støtte for, men Tyskland og Frankrike er blant landene som er lite villige til å utsette sine soldater for mer farefulle operasjoner.
Om Obama får med seg Nato-landene på denne strategien blir det store spørsmålet.
Lederne skal også diskutere hvordan båndene til Russland kan bedres. Byrdefordelingen mellom landene og USAs rakettskjoldprogram er noen av de andre vanskelige temaene som setter Alliansen på prøve.
Politiet frykter at bråket i London denne uken vil gjøre demonstrantene enda mer motiverte. I går måtte politiet bruke tåregass og gummikuler for å få kontroll over aktivister som herjet gatene.
Ifølge AP skal så mange som 300 arrestert ha blitt arrestert i forkant av Nato-toppmøtet.
Slik ser resten av dagens program ut:
14.15 - 14.30: Obama deltar i debatt i Rådhuset. Her svarer han blant annet på spørsmål fra studenter fra hele Europa.
16.30 - 16.45 : Obama kommer til Baden-Baden. Militær seremoni samt møte med Angela Merkel
18.50 - 20.30: Statslederne ankommer Baden-Baden
| Publisert | 03.04.2009 13.58 |
| Oppdatert | 03.04.2009 15.55 |
