Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
President Barack Obama har beordret nok en skjerping av terrorberedskapen etter en «troverdig» terrortrussel mot nasjonen foran søndagens 11. september-markering.
Den nye terrortrussel ble kjent torsdag kveld amerikansk tid. Myndighetene jager for øyeblikket to eller tre personer som mistenkes for å stå bak trusselen, ifølge en anonym kilde nyhetsbyrået Reuters har snakket med.
Trusselen skal være rettet mot Washington eller New York, ifølge tv-kanalen Fox New.
Hvor var du 11. september? Del din historie her!
– Det er riktig at det foreligger spesifikk og troverdig, men ubekreftet informasjon om en trussel, sa sikkerhetsdepartementets talsmann, Matt Chandler.
Han la til at det er vanlig at USA mottar terrortrusler rett før store begivenheter.
– Likevel tar vi alle trusselmeldinger alvorlig og vi vil fortsette å gjøre alt som er nødvendig for å dempe enhver slik trussel, sa Chandler.
USAs terrorberedskap er allerede skjerpet, men de nye truslene har ført til at president Barack Obama har beordret nok en opptrapping.
Ekstra politistyrker er sendt ut til nøkkelsteder som tunneler, T-bane og bruer i New York, sa byens ordfører Michael Bloomberg etter at informasjon om en ny terrortrussel ble kjent sent.
– Det skal være mistanke om bilbombeattentat. Grunnen til at man har fanget opp dette er at etterretningstjenesten har satt inn et støt, og blant annet avlyttet telefoner, overvåket blogger og mailutveksling. Så har man fanget opp at det er et mulig terrorattentat på gang, sier TV 2s reporter Elin Sørsdahl i New York.
Søndag markerer USA at det er ti år siden terrorangrepet mot World Trade Center.
Da vil både president Barack Obama og tidligere president George W. Bush være til stede, og sikkerhetsnivået blir skyhøyt under seremonien.
| Publisert | 09.09.2011 04.55 |
| Oppdatert | 09.09.2011 10.57 |
