K2: Rolf Bae og flere andre klatrere ble tatt av et isras i det de var på vei ned fra flaskehalsen «Bottleneck».
K2: Rolf Bae og flere andre klatrere ble tatt av et isras i det de var på vei ned fra flaskehalsen «Bottleneck».

Norske klatrere nede

De norske klatrerne Cecilie Skog, Øystein Stangeland og Lars Nessa kom torsdag fram til byen Skardu nordøst i Pakistan.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

- Alt står etter forholdene bra til med de norske klatrerne, men de er selvfølgelig preget av det som har skjedd, sier pressekontakt Simen Mørdre til NTB.

De norske klatrerne tok fatt på den strabasiøse turen fra base camp 5300 meter over havet onsdag ettermiddag. Det er nå en uke siden et stort isras krevde 11 menneskeliv nær toppen av K2. Cecilie Skogs ektemann Rolf Bae omkom i ulykken.

- Veldig tøft
- Hun har det selvfølgelig veldig tøft. Etter en veldig praktisk situasjon hvor hun har kommet ned fra fjellene og kommet ned til bebyggelse, får hun nå ro og tid til å tenke. Da tenker jeg tankene kommer til henne, sa Mørdre til TV 2 Nyhetene torsdag.

ROLF BAE og kona Cecilie Skog.ROLF BAE og kona Cecilie Skog. Foto: Scanpix

De tre norske klatrerne må trolig møte pakistanske myndigheter for de kan reise hjem, skriver NTB.

Prosedyre
- Man må gjennom en prosedyre. Det er ikke unaturlig at pakistanske myndigheter gjør noen undersøkelser for å finne ut hva som har skjedd. Det er tross alt en relativt stor ulykke, sier Mørdre.

K2 er verdens nest høyeste fjell, men det er regnet for å være det mest krevende å bestige.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame