Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Tre Greenpeace-aktivister kom seg helt inn på det danske slottet under torsdagens gallamiddag. En av dem er en norsk kvinne.
Mens verdens statsledere gjorde seg klar til gallamiddag med den danske kongefamilien på den danske slottet torsdag kveld, snek tre aktivister fra Greenpeace seg inn blant de inviterte gjestene.
Iført gallaantrekk klarte de tre å smugle med seg plakater, og foran rullende kameraer viste de to gule bannere med teksten «Politicians talk, leaders act».
Dramaet skjedde på den røde løperen foran hovedtrappen i Christiansborg slott. Aktivistene nådde helt inn og fikk foldet ut banneren før de ble pågrepet av sikkerhetsfolk og kastet ut.
– Vi har anholt tre personer på Christianborg som klarte å snike seg inn. To av dem som man kunne se på tv, sier Lars Borg, pressetalsmann for København-politiet.
Politiet vil så langt ikke bekrefte nasjonaliteten på de tre, som i kveld avhøres.
I tillegg ble totalt 19 personer pågrepet i forkant av middagen i forbindelse med at de skal ha forstyrret arrangementet. Ifølge Borg hang aksjonistene opp bannere og forstyrret trafikken.
– Hvordan kunne dette skje?
– Vi vet jo at dette ikke er bra. Som vi kaller det på dansk er dette ergerlig. Vi undersøker hvordan dette kunne skje.
– Måtte man ha invitasjon for å komme inn?
– Ja, det måtte man ha.
Borg vet ikke hvor mange kontrollposter gjestene måtte gjennom for å komme inn til de prominente gjestene.
Ifølge generalsekretær Mads Christensen i Greenpeace Norden var to av aktivistene fra Norge og Spania, skriver Ekstra Bladet.
– Det var veldig bra at vi fikk budskapet direkte ut. Lederne burde snakke klima i stedet for å sitte i festmiddag mens forhandlingene er på vei mot kollaps, sier Christensen til avisen.
Han ønsker ikke å opplyse identiteten på aksjonistene. Han vil heller ikke røpe hvordan aksjonen var planlagt og hvordan de kom helt inn på slottet. Men ingen av dem var på gjestelisten.
Greenpeace Norge kjente ikke til aksjonen da TV 2 kontaktet dem torsdag kveld, men kommunikasjonssjef Bente Myhre Haast i Greenpeace Norge bekreftet senere at en norsk kvinne deltok i stormingen av slottet.
– Etter det jeg forstår er ikke kvinnen medlem av Greenpeace Norge, men er en nordmann bosatt i Danmark, sier Myhre Haast.
Flere frivillige fra Greenpeace Norge befinner seg i København i forbindelse med klimaforhandlingene.
Aksjonen var etter alt å dømme godt planlagt.
– Dette er ikke noe de har funnet på i ettermiddag, sier Truls Gulowsen, leder i Greenpeace Norge.
Gulowsen mener aksjonen var vellykket ettersom organisasjonen har fått mye oppmerksomhet rundt kritikken av slottsmiddagen.
– Det er et faretruende signal, og viser mangel på kriseforståelse blant disse statslederne, når de tror at det er greit å komme dinglende med privatjet, gå på en gallamiddag, når hele verden forventer at de skal løse et stort problem. Det er vanskelig å ta dem på alvor.
| Publisert | 17.12.2009 20.34 |
