Nelson Mandela fyller 91 år

Frihetsforkjemperen ønsker seg gode gjerninger i bursdagspresang.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

En hel verden feirer i dag bursdagen til Nelson Mandela, mannen som gjennom en årrekke har kjempet for frihet og demokrati.

Mennesker fra alle verdensdeler har sendt frihetsforkjemperen bursdagshilsninger (se video).

– Vi vil si gratulerer deg med dagen fra alle oss i Cape Town. Vi ønsker deg alt godt i mange, mange år fremover. På grunn av deg, har en hel verden hørt om Sør-Afrika. Takk for alt det gode du har gjort for oss, sier en innbygger i Cape Town.

Bursdagsselskapet

Nelson Mandela og hans kone Grace feiret bursdagen hjemme hos Sør-Afrikas president Jacob Zuma. Her fikk han bursdagskake og gratulasjoner. BURSDAGSFEST: Her sitter Mandela sammen med presidenten i Sør-Afrika. BURSDAGSFEST: Her sitter Mandela sammen med presidenten i Sør-Afrika. Foto: DEBBIE YAZBEK/HO/EPA

– Sitt hjemme og nyt dagene som pensjonist. Ikke vær bekymret, landet er i gode hender, sa president Zuma.

91-åringen så ut til å sette stor pris på både kake og gjester.

– Jeg er svært lykkelig i selskap med lederne for dette landet. Jeg vil takke dere veldig mye, sa Mandela.

Mandela Day

Hvert år feires Mandela Day. I et intervju med TV-stasjonen CNN sier kona Grace Machel at alle kan være små mandelaer.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

MANDELA: Nelson Mandela er et ikon for svært mange. MANDELA: Nelson Mandela er et ikon for svært mange. Foto: MIKE HUTCHINGS/REUTERS

– Dagen er ment å fjerne myten om at det må noe helt spesielt til for å endre verden. Alle kan gjøre en innsats i det små, bry seg om andre, smile og sørge for at folk føler de er verdt noe.

I New York trådte kjendisene til for å støtte Mandelas arbeid mot aids. Både Stevie Wonder, Alicia Keys og Aretha Franklin var blant dem som lørdag skulle opptre på en konsert i forbindelse med markeringen.

Fengslet i 27 år

Nelson Mandela ble født 18. juli 1918. BURSDAG: Nelson Mandela fyller 91 år og hylles av en hel verden.BURSDAG: Nelson Mandela fyller 91 år og hylles av en hel verden. Foto: Reuters / SCANPIXHan er kjent i Sør-Afrika under navnet Madiba, et hedersnavn som brukes på aktede eldre medlemmer av hans stamme.

Mandela har brukt hele sitt liv til å kjempe for frihet, demokrati og likeverd. Før han ble Sør-Afrikas første svarte president i 1994 til 1999, var han en av frontfigurene for anti-apartheidaktivistene i landet. Han satt blant annet i fengsel i 27 år på Robben Island.

Da han i 1990 ble løslatt fra fangenskap gikk han i bresjen for en politikk for forsoning og samarbeid, som bidro til å føre landet inn i et multietnisk demokrati. For dette arbeidet fikk han Nobels fredspris i 1993, sammen med Sør-Afrikas daværende president Frederik Willem de Klerk.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame