Naziforbryter tiltalt for drap på 28.000 jøder

89-åringen skal ha tvunget fanger inn i gasskamrene.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Påtalemakten i Tyskland tiltalte mandag naziforbryteren John Demjanjuk formelt for medvirkning til massedrapet på 27.900 jøder i konsentrasjonsleiren Sobibor i det tyskokkuperte Polen i 1943.

Les også: Mener Demjanjuk kan fengsles

Tvang fanger inn i gasskamre

89 år gamle Demjanjuk var vakt i konsentrasjonsleiren og skal ha tvunget fangene inn i gasskamre.

Dette er Demjanjuks ID-kort fra tiden som vakt i konsentrasjonsleiren. Det er dette identitetskortet som skal ha avslørt ham. Dette er Demjanjuks ID-kort fra tiden som vakt i konsentrasjonsleiren. Det er dette identitetskortet som skal ha avslørt ham. Foto: ZST LUDWIGSBURG / HO/EPA

Han mistenkes for å være mannen kalt «Ivan den grusomme». Selv benekter han enhver befatning med holocaust.

Det er foreløpig ikke klart når rettssaken mot ham begynner.

Dømt til døden i Israel

Ukrainskfødte John Demjanjuk mistet sitt amerikanske statsborgerskap i 2002 og ble i mai utlevert til Tyskland.

I 1988 ble han dømt til døden i Israel, men israelsk høyesterett opphevet dommen og Demjanjuk returnerte til USA.

(©NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Mener Demjanjuk kan fengsles
Mener Demjanjuk kan fengsles

Leger ved fengselet Stadelheim ved München mener den 89 år gamle mistenkte naziforbryteren John Demjanjuk er frisk nok til å kunne fengsles.

Rettssak venter mistenkt naziforbryter
Rettssak venter mistenkt naziforbryter

Nazijegere har i årevis forsøkt å få John Demjanjuk utlevert fra USA. Med den mistenkte naziforbryteren på plass i Tyskland og en ventende rettssak, er kampen kronet med seier.

Kan stå bak 29.000 drap
Kan stå bak 29.000 drap

Tysk arrestordre på mistenkt naziforbryter.

 
Comments powered by Disqus

reklame