KONKURRENT: Daniel Domscheit-Berg er en av de som står bak OpenLeaks, en ny varslernettside som vil være en konkurrent til WikiLeaks. Bildet er tatt 29. januar under det økonomiske toppmøtet i Davos, hvor han deltok i en pressekonferanse.
KONKURRENT: Daniel Domscheit-Berg er en av de som står bak OpenLeaks, en ny varslernettside som vil være en konkurrent til WikiLeaks. Bildet er tatt 29. januar under det økonomiske toppmøtet i Davos, hvor han deltok i en pressekonferanse. Foto: JOHANNES EISELE/Afp

Nå får WikiLeaks en konkurrent

OpenLeaks, den rivaliserende varslernettsiden til WikiLeaks, er nå oppe og går.

Del med andre:
Twitter Epost Del Facebook
 

I desember ble det kjent at flere tidligere WikiLeaks-medarbeidere ville starte sin egen varslernettside kalt OpenLeaks. 26. januar ble nettsiden åpnet for offentligheten, men den er ennå i sin testfase og har dermed ingen betydningsfulle dokumenter å lekke foreløpig.

Målet fremover er å utvikle konseptet, samle støtte og danne infrastrukturen som er nødvendig for å gjøre sikker varsling på nett mulig. Først i andre halvdel av 2011 vil siden etter planen være klar til å fungere slik den er ment.

Overlater publiseringen til nyhetsmediene

Ideen bak OpenLeaks er at det skal fungere som en side hvor varslere anonymt og sikkert kan lekke informasjon av offentlig interesse.

Varslerne kan selv velge hvilke nyhetsmedier de ønsker skal publisere materialet sitt. Ved å overlate oppgaven med å publisere til det enkelte nyhetsmediet, håper OpenLeaks å unngå noe av kontroversen og farene forbundet med å være den som publiserer materialet, slik tilfellet har vært med WikiLeaks.

Skal være demokratisk

Det er den tyske journalisten Daniel Domscheit-Berg og den islandske historikeren Herbert Snorrason som står bak OpenLeaks. De er begge tidligere WikiLeaks-medarbeidere, som brøt med organisasjonen etter å ha sett seg lei av det voldsomme fokuset på dens leder, Julian Assange.

Et medlem av OpenLeaks, som ønsket å være anonym, fortalte den svenske avisen Dagens Nyheter i desember at organisasjonen tar sikte på å «være demokratisk styrt av alle medlemmer, og ikke begrenset til en gruppe eller en enkelt person.»



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
 
Disqus sitt kommentarsystem.

reklame