Nordmenn svindler som aldri før:
Muslim-leder drept av MC-bombe
Bombedrapet på en muslimsk leder forsterker den spente stemningen i Kandahar i sør-Afghanistan.
Taliban-opprørere er svært aktive i Kandahar, og har gjentatte ganger angrepet myndighetspersoner og institusjoner den siste tiden. Byen har i lang tid vært en høyborg for den ytterliggående muslimske bevegelsen, melder AP.
Ingen har imidlertid tatt på seg skylden for dagens drap på Mohammad Hassan Taimuri, som er ansvarlig for muslimske pilgrimsaktiviteter i regionen. Bomben var tilsynelatende fjernstyrt og montert på en motorsykkel. Den gikk av samtidig som pilgrimsdirektøren forlot kontoret sitt i går morges.
Skylder ikke på Taliban
Taimuris ansvar var blant annet å legge til rette for pilgrimsreiser, «hajj», til Mekka og Medina. Alle muslimer må gjennomføre en slik reise i løpet av livet.
Innbyggerne i byen legger skylden for de mange drepte den siste tiden i byen på myndighetene. Taliban får heller ikke all skylden for den lovløse tilstanden.
– Kandahar har blitt et fristed for tyver og opprørere. Myndighetene feiler og legger skylden på Taliban, sier taxisjåføren Niyamat Agha til AP.
Blodig periode
Også en annen person ble drept i gårsdagens bombeanslag, i tillegg til at flere andre ble skadet. Angrepene på sivile kommer midt i det som også har vært en blodig periode for de internasjonale styrkene i landet. 19 amerikanske soldater er drept på fire dager, de fleste av dem sør i landet.
Hittil i år har 323 soldater mistet livet. Det er det høyeste tallet siden invasjonen i 2001.
SE OGSÅ: Dyster rekord i Afghanistan
NATOs generalsekretær Anders Fogh Rasmussen sa tidligere i uken at høyere dødstall var uunngåelige, siden flere soldater er utplassert i Afghanistan den siste tiden. I alt tjenestegjør nå over 140.000 internasjonale soldater i landet. Nesten 100.000 av dem er amerikanske.
| Publisert | 01.09.2010 11.52 |
| Oppdatert | 01.09.2010 14.24 |


