Mistenkt helikopterpilot pågrepet i ranssaken
En 34 år gammel mann er pågrepet. Svensk politi tror han kan være piloten som bidro til helikopterranet onsdag.
Politiet gjennomsøker også mannens hjem, skriver den svenske avisen Expressen.
Erfaren pilot
Svensk politi slo tidlig søndag morgen til mot piloten. Han er mistenkt for å ført helikopteret som ble brukt i ranet mot verdisentralen i Stockholm tidligere denne uken. Mannen skal være en erfaren pilot, og eier sitt eget helikopter.
Den 34 år gamle mannen nekter enhver befatning med ranet, som går inn i historiebøkene som Nordens største.
– Vi har hatt en ordentlig gjennomgang. Min klient benekter både indirekte og direkte deltakelse, sier 34-åringens advokat Leif Silbersky til Aftonbladet.
Utover kvelden skal mannen, som er bosatt like nord for Stockholm, avhøres videre av politiet.
Flere personer ble pågrepet søndag formiddag. Politiaksjonene har foregått i det stille, og selv ikke naboene til den mistenkte piloten merket at politiet gikk til aksjon.
– Jeg var oppe klokken seks i morges og gikk en tur forbi huset hans. Jeg så ingenting, sier den ene naboen til Expressen.
Nasjonal innsatsstyrke
Etterforskere undersøker søndag ettermiddag huset til piloten.
Personene som ble arrestert søndag er mistenkt for grovt ran og medvirkning til grovt ran.
– Pågripelsen gikk rolig for seg. De ble pågrepet av vår nasjonale innsatsstyrke, sier operativ sjef for Rikskriminalpolisen Arne Andersson til Expressen.
Han ønsker ikke å kommentere kjønn eller annen personalia til de pågrepne.
Ranet av verdisentralen i Stockholm vakte oppsikt over hele verden. Sentralt i utførelsen var bruken av helikopter, som gjorde at ranerne kom seg unna svært raskt og smertefritt. Piloten som tok tv2nyhetene.no med på rekonstruksjonen av ranernes rute, konkluderte med at ranspiloten må være svært erfaren og dyktig for å kunne fly som han gjorde.
Les mer: Her gikk ranernes hasardiøse flukt
| Publisert | 27.09.2009 16.15 |
| Oppdatert | 27.09.2009 19.21 |


