Militæroffiser hadde kontakt med terrormistenkte
Terrorgruppen Lashkar-e-Taiba skal ha stått bak terrorangrepet i Mumbai. Her er grunnleggeren Hafiz Saeed på vei ut fra et rettsmøte i Lahore. Foto: Arif Ali © AFP

Militæroffiser hadde kontakt med terrormistenkte

Fem nye er mistenkte i forbindelse med terrorplaner mot dansk avis.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

I løpet av de siste to ukene har pakistanske myndigheter anholdt fem personer som man mener har forbindelser til de to mennene som sitter fengslet for terrorplanene mot den danske avisen Jyllandsposten.

– Offiser hadde terrorkontakt

En av de fem anholdte er en tidligere høytstående pakistansk offiser som har rang som oberst eller brigadegeneral, skriver New York Times.

Offiseren skal ha tette forbindelser til terrorgruppen Lashkar-e-Taiba og en sjef for en al-Qaida-relatert gruppe som heter Harakat-ul Juhad Islami.

Var chattevenner

De to mennene fra Chicago er begge tidligere elever ved det pakistanske militærakademiet Hasan Abdal og opprettholdt kontakten med tidligere studiekamerater - blant annet i chatterom på nettet.

En av de to mennene som ble pågrepet i Chicago i forrige måned mistenkt for å stå bak terrorplaner mot en dansk avis, skal ha vært involvert i planleggingen av terrorangrepene i Mumbai for ett år siden.

LES OGSÅ: Terrortatt i Chicago kan ha planlagt Mumbai-terroren



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
– Drapstruslene 
gjør meg gal
– Drapstruslene gjør meg gal

Avistegneren Kurt Westergaard var hovedmålet for de to terroristene som ble arrestert i USA i går.

 

– GUD TILGIR OVERGREP:

  

Denne predikanten mener
etterforskningen kan være
verre
enn overgrepet

Silvia Henriksdóttir hevder overgrep i barndommen ble tiet i hjel av menigheten.

 Se video: Predikanten mener han gjorde det rette


reklame