Luis Suàrez i ny pressemelding:
– Unnskyld!
• Dalglish beklager også: – Oppførte meg ikke passende
• Liverpool-direktøren: – Vi er ekstremt skuffet
Irans president Mahmoud Ahmadinejad sa søndag at han akter å utløse en verdenskrig, dersom Israel skulle bombe landet.
Dagen etter at det første iranske kjernekraftverket ble åpnet, avslørte presidenten i dag sitt nye, hemmelige våpen: Et fire meter langt ubemannet bombefly, med en rekkevidde på opptil 1000 kilometer. Med sin sans for det melodramatiske har Irans president allerede gitt det førerløse bombeflyet kjælenavnet «Dødens ambassadør.»
President Mahmoud Ahmadinejad trapper nå opp sin krigsretorikk mot vesten og Israel. Samtidig skryter han uhemmet av Irans teknologiske kompetanse.
– Om Gud vil, håper jeg at våre vitenskapsfolk kan sørge for at vi har iranske astronauter i verdensrommet innen 2025, sa Ahmadinejad under en tale på Irans statlige fjernsyn i dag.
Iran er under omfattende internasjonale sanksjoner fordi landet mistenkes for å utvikle atomvåpen. Det har tvunget myndighetene til å bygge opp en stor nasjonal våpenindustri. Nyvinningene på våpenfronten rulles nå ut for offentligheten, én etter én.
Fredag ble den nye, avanserte bakke-til-bakke raketter Qiam-1 for første gang testet.
Da forsvarsministeren fortalte om rakettvidunderet under fredagsbønnnen, hersket det liten tvil om hvor folk kunne tenke seg å sende den.
– Død over Israel, gjallet det taktfast fra menneskemassen i en av Teherans største moskéer.
Det er ikke tilfeldig at Iran viser frem sine militære muskler akkurat i disse dager.
I går ble landets første atomreaktor innviet i byen Bushehr, noe spesielt Israel liker svært dårlig. Det russiskbygde atomkraftverket produserer nemlig ikke bare strøm. Små mengder høyanriket plutonium er et av avfallsproduktene som blir laget i en reaktor av denne typen.
Russland har lovet å passe på at stoffet ikke brukes i atomvåpen, men israelske politikere er skeptiske.
– Iran er en trussel - ikke bare for Israel, men for hele den frie verden, sa Israels vitenskapsminister Daniel Hershkowitz under den ukentlige regjeringskonferansen i Jerusalem i dag.
Amerikanske etterretningsanalytikere sa fredag at Iran vil kunne ha produsert et atomvåpen innen ett år.
Det vil Israel neppe vil finne seg i, slik tonen er i Teheran akkurat nå. Israelerne har også tidligere vist at de ikke vil tillate sine naboland å utvikle kjernefysiske våpen. I 1981 bombet en skvadron israelske jagerfly en atomreaktor Irak hadde bygd, med hjelp fra vesten. Israelske myndigheter har gjort det helt klart at det samme kan skje igjen, dersom Iran ikke legger atomplanene på hylla.
President Mahmoud Ahmadinejad truet i dag med verdenskrig dersom Israelerne skulle prøve seg.
– Vår reaksjon vil ramme hele verden. Og dette er ikke tull.
| Publisert | 22.08.2010 18.30 |
| Oppdatert | 22.08.2010 20.40 |
