Illustrasjonsfoto.
Illustrasjonsfoto. Foto: VIJAY MATHUR/REUTERS

Angriper jøder i Europa

Jøder i Sverige, Danmark og Frankrike blir angrepet som følge av bombingen på Gazastripen.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

I den franske byen Toulouse, kjørte ukjente gjerningsmenn en brennende bil rett inn i inngangspartiet til en synagoge natt til tirsdag. I Helsingborg i Sverige, ble en jødisk menighet forsøkt satt fyr på da noen kastet en brennende gjenstand inn et vindu, melder nyhetsbyrået AP.

På søndag ropte folk ”Mordere, dere brøt våpenhvilen”, utenfor ambassaden i Stockholm.

Protester også i Norge

Her hjemme er det satt i gang ekstra sikkerhetstiltak ved den jødiske synagogen i Oslo. Grunnen er at Hamas-leder Mahmoud Zahar, sier det er greit å drepe sionister over hele verden.

- Ved å drepe våre folk, har de legitimert drap på sine egne folk over hele verden, sa Zahar i en video som ble sendt på Hamas TV mandag.

Søndag morgen protesterte flere hundre mennesker foran den israelske ambassaden i Oslo. Det ble kastet gjenstander mot bygningen, og politiet brukte tåregass for å spre demonstrantene.

Er redde

På nyttårsaften ble en 27 år gammel araber arrestert for å ha skutt to unge israelere utenfor en butikk i Odense i Danmark. Begge ble lettere skadd. Selv om motivet ennå ikke er kjent, mistenker politiet at det er knyttet opp til Gaza-konflikten.

Ved synagogen i Toulouse, slapp alle unna uten skader. To brannbomber som ikke hadde tatt fyr, ble funnet i bilen som kjørte inn i inngangspartiet. Armand Partouche, en av lederne ved synagogen, sier at brannbombene kunne ha gjort stor skade hvis de hadde blitt kastet inn i synagogen.

- Det kunne ha vært veldig alvorlig. Det var mange folk i synagogen, og folk kunne ha blitt drept, mener han.

Frykter antisemittisme

Jødene i Toulouse ber nå om at det blir innført ekstra sikkerhetstiltak ved synagogene, som i Oslo:

- Vi frykter virkelig at antisemittismen vil gjøre seg gjeldende igjen, og at konflikten vil spre seg til Frankrike, sier Partouche.

Eieren av butikken i Odense, hvor de to unge israelerne ble skutt, er selv jødisk. Han sier at han ikke lenger tør snakke hebraisk, eller gjøre noe som kan avsløre at han er jødisk:

- Jeg har fortalt mine ansatte at de ikke må snakke hebraisk, og at de må lyve om hvor de kommer fra. De må si at de er fra Spania eller noe lignende. Hvis folk spør deg hvor du kommer fra, si aldri at du kommer fra Israel.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Minst 40 drept i FN-skole
Bomberegn mot FN-skole

FN krever gransking av de israelske luftangrepene etter bombing av FN-skole på Gazastripen.

Danske feltsykehus bombet
Akutt nød i Gaza

Arbeidet stadig vanskeligere for hjelpeorganisasjonene. Tirsdag ble danske sykehus bombet i Gaza.

Ekstra sikkerhetstiltak for å beskytte norske jøder

Den israelske offensiven på Gazastripen har ført til at det er iverksatt ekstra sikkerhetstiltak ved den jødiske synagogen i Oslo.

Fabian Stang: - Flytt Israels ambassade
Stang vil flytte Israels ambassade

Oslo-ordfører Fabian Stang (H) mener den israelske ambassaden bør flyttes til et sted der ingen naboer blir plaget ved demonstrasjoner.

Voldsomme branner i Gaza
Kraftige eksplosjoner i Gaza

Store deler av Gaza by er røyklagt etter bombingen fra israelske F16-fly.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame