Abbas vil samarbeide med Israel
Palestinernes president Mahmoud Abbas sier han er klar til å samarbeide med enhver ny israelsk regjering etter valget i Israel tirsdag.
Men Abbas forventer at israelerne stanser byggingen av nye bosetninger.
Kritiserer Hamas
Den palestinske selvstyremyndighetens utenriksminister Riad al-Maliki anklager islamistbevegelsen Hamas for å forsøke å undergrave fredsarbeidet i Midtøsten. Hamas har regjeringsmakten i Gaza, mens Abbas og Maliki sitter i regjering på Vestbredden.
- Jeg vet ikke hvem som kommer til å vinne det israelske valget. Men vi vil samarbeide med enhver israelsk regjering, på grunnlag av gjeldende tosidige avtaler og internasjonale resolusjoner, sa Abbas under et besøk i Warszawa mandag.
Tror på Obama
- Hamas ønsker ikke at det blir valgt en fredsorientert regjering i Israel, slik at de politiske forhandlingene med de palestinske myndighetene kan bli videreført, framholdt Riad al-Maliki.
Polens president Lech Kaczynski oppfordret på sin side Israel til å vise moderasjon, samtidig som han understreket at de polskisraelske forbindelsen er gode.
Mahmoud Abbas framholdt at han har godt håp om at USAs nye president Barack Obama og hans regjering kan bidra til en fredeligere utvikling i Midtøsten.
Abbas ser fram til å samarbeide med Obamas spesialutsending til Midtøsten, George Mitchell. (©NTB)
| Publisert | 09.02.2009 18.04 |
| Oppdatert | 09.02.2009 21.49 |


