Nordmenn svindler som aldri før:
- Jødehatet lever i UD
Leder for Senter mot antisemittisme er ikke sjokkert over norsk diplomats sammenligning av Israel og Nazi-Tyskland.
Onsdag ble det kjent at førstesekretæren ved den norske ambassaden i Saudi-Arabia har sendt e-post fra Utenriksdepartementets e-postadresse hvor Israels behandling av palestinerne blir sammenlignet med Nazi-Tysklands behandling av jødene.
Du kan lese mer om e-posten fra diplomaten og se bilder her.
- Jødehatet lever i UD
Leder for Senter mot antisemittisme i Oslo, Erez Uriely, sendte tirsdag klagebrev til Utenriksdepartementet hvor han hevder at UD med denne e-posten bidrar til å forsterke de tendenser til antisemittisme som i senere tid har vært svært synlige i det norske mediebildet.
Uriely mener debatten om jødehat i Norge blir fortiet og han er ikke overrasket over e-postens innhold.
- Dette avslører at jødehatet lever i beste velgående i Utenriksdepartementet, sier Uriely til tv2nyhetene.no.
- Men jeg er ikke overrasket. I det hele tatt forventer jeg at det eksisterer når diplomater får seg til å sende ut slike e-poster.
Erez Uriely.
Jødehatet lever i Norge
Uriely mener vi må våge å ta debatten om et eksisterende jødehat i Norge nettopp fordi det eksisterer.
- Det er slett ikke bare Kåre Willoch som er kilden til dagens jødehat i Norge, sier Uriely og legger til:
- De som sier at jødehat er et ikke-eksisterende problem i Norge snakker i beste fall mot bedre vitende.
- Regjeringen støtter Hamas
Uriely ønsker nå at UD skal beklage det hele og gi vedkommende ansatt en kraftig korreks samt sørge for at lignende tilfeller stoppes før utsendelse i fremtiden.
Han mener også at utenriksministeren bør engasjere seg personlig for å rydde opp i en ukultur i UD.
- Vi har latt fagfolk på området se den aktuelle e-posten og konklusjonen er utvetydig at Utenriksdepartementet med dette viser at departementet og regjeringen i løpet av krigens varighet har engasjert seg aktivt til støtte for Hamas i den pågående striden i Gaza, sier Uriely til tv2nyhetene.no.
Billedmontasjene sammenligner Nazi-Tyskland med Israels behandling av palestinerne.
Israel er som Nazi-Tyskland
Kjedebrevet fra den norske diplomaten inneholder flere titalls billedmontasjer hvor flere grusomme bilder fra nazistenes behandling av jødene er montert sammen med israelske soldaters behandling av palestinere.
- Barnebarna av overlevende etter Holocaust i andre verdenskrig gjør nøyaktig det samme med palestinere som Nazi-Tyskland gjorde mot besteforeldrene, heter det blant annet i e-posten.
Billedmontasjene sammenligner Nazi-Tyskland med Israels behandling av palestinerne.
UD: - Uheldig
- Vi har presisert til våre ansatte at private meninger om andre land ikke skal kommuniseres gjennom jobbrelaterte kanaler som UDs datamaskiner og e-postadresser, sier pressevakt Haakon Svane i Utenriksdepartementet til tv2nyhetene.no.
- Det er uheldig at saken blir offentlig, men innholdet i e-posten står utelukkende for vedkommendes regning og er overhodet ikke representativt for vårt offisielle standpunkt, sier Svane.
Skrev avslørende blogg
Det er ikke første gang den UD-ansatte havner i media. I 2007 rettet ABCnyhetene.no fukus på en blogg diplomaten hadde lagt ut, hvor livet ved ambassaden ble beskrevet i detalj.
- Det er ikke naturlig for ansatte å omtale forhold til andre land eller kritikkvedige forhold i UD, uttalte Paul Bjørdal, pressekontakt ved Utenriksdepartementet den gang, og sa at saken ville bli tatt opp med den ansatte.
| Publisert | 21.01.2009 14.10 |
| Oppdatert | 27.01.2012 17.34 |


