Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
En allerede hardt rammet turistindustri merker nå frykten for svineinfluensaen.
Daglig reiser 70.000 mennesker gjennom den internasjonale flyplassen i Mexico by. Foreløpig går trafikken som normalt, men passasjerer kontrolleres grundig for symptomer på den smittsomme svineinfluensaen.
Internasjonal turisme sto for over 13 milliarder dollar av landets økonomi i fjor. Turistindustrien er Mexicos tredje viktigste inntektskilde etter olje og penger som sendes hjem fra meksikanere bosatt i utlandet.
Så langt har ingen land innført forbud mot å reise til Mexico, men en rekke av landets turistattraksjoner har blitt stengt. Museer, kinoer, konsertlokaler og andre steder der mange folk samles holdes stengt.
Helsekommisær i EU gikk mandag ut og bad europeere om å unngå reiser til Mexico og USA som ikke er nødvendige.
Mexicos turisme slet allerede før svineinfluensaen, både på grunn av den pågående narkokrigen og finanskrisen. Bare i helge alene falt turismen med 20 prosent i Mexico by.
- Det er folketomme gater. De aller fleste har på deg munnbind. Dette er en by som er skremmende å være i akkurat nå, fortalte reporter Øyvind Brigg til TV 2 Nyhetskanalen mandag morgen.
Nå frykter man at millioner kan gå tapt. Også Mexicos myntenhet pesos har i tillegg falt dramatisk de siste dagene.
- Folk forlater ikke hjemmene sine lenger. Det var ille før, men nå er det blitt enda verre, sier drosjesjåfør Raul Sanchez til Bloomberg.com som forteller at omsetningen hans er halvert etter 24. april.
Økonomien i Mexico sank 4,2 prosent i løpet av årets tre første måneder som følge av finanskrisen.
Finansministeren i landet opplyste i går at myndighetene bruker 450 millioner dollar fra et nødfond for å bekjempe influensaen. Samtidig har Mexico mottat et lån fra Verdensbanken på 205 millioner dollar.
| Publisert | 27.04.2009 13.57 |
| Oppdatert | 27.04.2009 16.58 |
