Nick (36) gikk fra å være surfeboms til YouTube-milliardær
Laget spesialdesignet kamera som nå brukes av George Lucas
Hadde koffert med fyrverkeri i demonstrasjonstog.
Mannen med det som betegnes som en «mistenkelig koffert» ble pågrepet klokken 12.22 ved Axeltorv i København, bare 40 minutter før den store demonstrasjonen mot klimamøtet.
– Han hadde en koffert hvor det angivelig ligger en krysantemumbombe. Derfor ble han anholdt, sier Henrik Møller Jakobsen ved Københavs politis klimapressesenter til ekstrabladet.dk.
Politiet arbeider nå på stedet og den unge mannen er tatt med til politistasjonen.
Krysantemumbombe er en type fyrverkeri. Den består av en kuleformet bombe som skytes høyt opp av en kruttladning i et avfyringsrør. Fyrverkeriet kan skape store skader dersom den brukes på feil måte.
Fyrverkeriet er ulovlig for vanlige folk å skyte opp, og skal kun anvendes av profesjonelle pyroarbeidere.
Det er usikkert om den beslaglagte kofferten i København inneholder en krysantemumbombe eller om det er et større sprengladning.
I forbindelse med klimaforhandlingene i København har det, ifølge dansk politi, samlet seg 100.000 mennesker i sentrum for kreve en forpliktende klimaavtale under årets forhandlinger.
Det er knyttet stor spenning til de militante gruppene som har sagt at de vil bryte ut av det forhåndsgodkjente demonstrasjonstoget. Enkelte grupper har lagt ut videoer på YouTube som tyder på at de ønsker å lage mest mulig bråk under aksjonen.
Politiet er væpnet med tåregass og vannkanoner for å stanse utbryterne i København.
Rundt 500 organisasjoner er påmeldt demonstrasjonen, der representanter fra 60 land deltar. Folkemengden domineres av yngre mennesker, men også eldre og familier har møtt fram på Christianborg slottsplass.
| Publisert | 12.12.2009 14.20 |
| Oppdatert | 12.12.2009 17.54 |
Laget spesialdesignet kamera som nå brukes av George Lucas
