Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Haga slott blir igjen fast bolig for medlemmer av kongefamilien.
Torsdag sa den svenske regjeringen fra seg rett til å bruke Haga slott. I stedet blir slottet bosted for kronprinsesse Victoria og hennes forlovede Daniel Westling.
Statsminister Fredrik Reinfeldt sier til Aftonbladet at det var regjeringen som tok initiativ.
- Jeg og regjeringen funderte på om dette kunne blir et bra bosted for kronprinsessen og Daniel Westling, sier Reinfeldt til avisen.
- Kronprinsessen tror det kommer til å bli kjempegøy, hun ser veldig fram til å bosette seg på Haga slott, sier informasjonssekretær Marianne Bonbeck ved hoffets pressetjeneste.
Haga slott ligger i Hagaparken i Stockholm, Sveriges fremste eksempel på en engelsk park, står det i en pressemelding fra De kungliga slotten.
Foto: HOVET PRESSBILDER/SCANPIX
Bygget ble oppført for kong Gustav IV Adolf, og sto ferdig i 1804. Det ble tidligere kalt "Dronningens paviljong", og var bosted for medlemmer av kongefamilien på hele 1800-tallet.
Nåværende kong Gustav og hans fire søstre er født og oppvokst på Haga slott. Der bodde familien fram til 1947, da kronprins Gustav Adolf omkom i en flyulykke.
Slottet har siden 1966 blitt disponert av regjeringen som gjestebolig.
Datoen for innflyttingen er foreløpig ikke fastsatt.
| Publisert | 23.04.2009 13.06 |
| Oppdatert | 23.03.2010 20.08 |
