Kriseplan vedtatt i Hellas

I hovedstaden Aten fortsetter titusenvis av mennesker demonstrasjonene mot det omstridte spareprogrammet.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Torsdag kveld barket demonstranter og opprørspoliti sammen utenfor den greske parlamentsbygningen.

Politiet har tatt i bruk tåregass mot demonstrantene som kaster stein.

Knallhardt spareprogram

Det omstridte spareprogrammet som skal få landet ut av den økonomiske krisen ble vedtatt i den greske nasjonalforsamlingen torsdag, melder nyhetsbyrået AP.

– Vi har gjort det som var nødvendig, ikke det som var lett, sier den greske finansministeren George Papaconstantinou.

– Uten disse tiltakene, ville vi bli kastet inn i de verste økonomiske nedgangstidene for landet noensinne, understreker han.

«Valget er enkelt»

Finansministeren hadde en klar oppfordring til parlamentet før avstemningen torsdag.

– I dag er det enkelt. Enten stemmer vi for og implementerer avtalen, eller så dømmer vi Hellas til konkurs, sa han alvorstynget.

Den harde spareplanen som omfatter lønnsfrys, pensjonskutt og skatteøkninger, har satt det greske folket i brann.

Onsdag ble tre personer drept etter at demonstranter kastet en brannbombe inn i en bank.

– Utpressing

Torsdag kveld har så mange som 30.000 demonstranter igjen samlet seg i Atens gater for å vise sin motstand.

Mange mener den greske spareplanen bringer Hellas under Det internasjonale pengefondets kontroll.

– Det er ren utpressing. Det finnes penger, men de bruker dem på våpen og forretninger. Kirken er også full i penger. Om vi hadde tatt pengene fra disse kildene, hadde vi ikke vært i denne situasjonen nå, sier demonstranten Theodoris Mougiakos.

Heller ikke opposisjonen var nådig i sine karakteristikker av vedtaket - og mener spareplanen vil være altfor hard mot befolkningen.

– Den økonomiske medisinen som foreskrives står i fare for å drepe pasienten, sa den konservative opposisjonslederen Antonis Samaras.

Frykter ny finanskrise

Over alt i Europa er mange nå bekymret for utviklingen i Hellas.

Les også: Analytikere frykter ny finanskrise

Der håper man landet snarest mulig klarer å iverksette de store sparetiltakene, slik at tilliten til euro kan gjenskapes.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Analytikere frykter ny finanskrise
Analytikere frykter ny finanskrise

Krisen i Hellas har skapt panikk på verdens børser og finansmarkeder. Analytikere frykter ny finanskrise.

Nye demonstrasjoner i Hellas
Nye demonstrasjoner i Hellas

De største greske fagforeningene varsler nye protestaksjoner mot myndighetenes tøffe sparetiltak.

Tre personer omkommet i bankbrann i Aten
Tre personer omkommet i bankbrann i Aten

20 personer befinner seg i en bank som ble påtent av demonstranter i Aten, ifølge politiet.

 
Comments powered by Disqus
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame