Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Kisangani/Bergen (TV 2 Nyhetene): Nybarberte og pene i tøyet møtte dødsdømte Tjostolv Moland og Joshua French til ankesak i Kisangani tirsdag.
Tjostolv Moland og Joshua French har nå funnet sine plasser i rettslokalet i Kisangani. Langt finere i tøyet enn de var under den første rettssaken, og langt mer ydmyke.
– Vi håper på et annet resultat denne gangen, men innser at det er lite sannsynlig med frifinnelse, sier Moland og French til TV 2s reporter Fredrik Græsvik.
Moland er helt tydelig psykisk nedbrutt etter uker i malaria.
SISTE FRA GRÆSVIK I KISANGANI: Moland og French svarer nå på spørsmål i retten!
For første gang kommenterer nå Tjostolv Moland brevet som han er beskyldt for å ha sendt til den beryktede opprørslederen general Laurent Nkunda.
Tutsigeneralen var leder for den mest framtredende opprørsgruppen i Øst-Kongo før han ble arrestert og fengslet i Rwanda 23. januar i år. Før Nkunda ble arrestert hadde han kommandoen over 5000 soldater, en opprørshær som er beryktet og mistenkt for omfattende og groteske overgrep i Øst-Kongo.
– Det er ikke bevist at det er jeg som har skrevet det brevet, og hvis det likevel er meg kan det tenkes at det var et tankeeksperiment, sier Moland til TV 2.
Her er et utdrag fra brevet:
«Jeg, tidligere norsk offiser Tjostolv Moland er administrerende direktør i
det private militærselskapet Shannon Invest. Vedlagt dette brevet finner du
selskapsprofilen og min
personlige CV med vitnemål. Gjennom å følge situasjonen i Øst-Kongo har
jeg kommet fram til at du er den rette mannen til å lede dette enorme landet
inn i den framtiden det fortjener.»
Advokat Morten Furuholmen og Moland og French lokale advokat var tidlig på plass i rettssalen, fortalte TV 2s utenriksreporter Fredrik Græsvik. Da var saken allerede én time forsinket.
– Her må vi være forberedt på alt. Det kan ta flere timer før oppstart, sier den norske advokaten til NTB.
Ifølge advokaten vil Joshua French og Tjostolv Moland forklare seg for retten
allerede i dag.
Tidlig tirsdag morgen var det fortsatt bare forsvarerene som hadde innfunnet seg i rettslokalet i Kisangani. Foto: Tore Meek / Scanpix
Furuholmen kan ikke kalles optimist i sitt syn på hvordan ankesaken kommer til å forløpe.
– Jeg har ingen tro på at det er mulig å nå gjennom med rasjonelle argumenter og vanlig rettsprinsipp, forteller Morten Furuholmen til TV 2 Nyhetene.
Det er en kongolesisk forsvarer ved navn Guiallaume Likwala som skal føre ankesaken på vegne av Tjostolv Moland og Joshua French hvor de håper å bli kvitt flere av tiltalepunktene som de ble dømt på i første instans. Advokat Furuholmen skal være til stede under rettssaken for å gi råd.
– Her nede har ingen tro på at de kommer unna straff, kanskje dødsstraff, for drapet. Jeg er litt mer usikker på spionanklagen, den er helt åpen, mener Furuholmen.
LES OGSÅ: Nordmennenes advokat vil ikke delta i
ankesaken
Konsulen fra den britiske ambassaden i Kongo er på plass i Kisangani. Joshua French, som også er britisk statsborger, har takket ja til tilbudet om bistand fra den britiske ambassaden i den videre rettsprosessen.
Den britiske diplomaten Terence Robins er på plass i Kisangani i Kongo hvor han skal bistå Joshua French, som også har britisk pass, i ankesaken som starter tirsdag. Foto: Tore Meek / Scanpix
– Vårt hovedanliggende er French og kollegaens ve og vel, forteller Terence Robins, Chargé d'Affaires for Storbritannia i Kinshasa, Kongo.
Både norske og britiske diplomater til stede som observatører for å øke presset på kongolesiske myndigheter, i håp om at noen av tiltalepunktene kan legges til side.
– Utenom det kan jeg si at britiske myndigheter er mot dødsstraff, og det faktum at jeg er her viser at vi har interesse i denne saken.
LES OGSÅ: French takker ja til britisk bistand
Moland og French ble begge idømt fem dødsstraffer hver for blant annet drap, drapsforsøk og spionasje, av militærdomstolen i Kisangani. Ifølge retten drepte nordmennene sjåføren Abeidi Kasongo.
| Publisert | 13.10.2009 10.05 |
| Oppdatert | 13.10.2009 20.15 |
* 9. og 11. mai ble Tjostolv Moland (28) fra Vegårdshei og Joshua French (27) fra Re pågrepet i nasjonalparken Okapi i Den demokratiske republikken Kongo.
* Nordmennene ble tiltalt for å ha drept den lokale sjåføren Abeidi Kasongo, i tillegg ble de tiltalt for drapsforsøk, væpnet ran, konspirasjon, spionasje og ulovlig innførsel av våpen.
* Kongolesiske myndigheter besluttet at de skulle stilles for militær domstol da de hadde på seg ID-papirer fra Forsvaret og sikkerhetsfirmaet SIG.
* Straffesaken startet fredag 14. august i byen Kisangani nordøst i Kongo.
* Dom i saken falt 8. september. Nordmennene ble funnet skyldig i drap, drapsforsøk, konspirasjon, spionasje og væpnet ran. I tillegg 20 års fengsel for ulovlig innførsel av våpen til Kongo. Begge fikk fem dødstraffer hver.
* Moland og French anket dommen.
* Torsdag 3. desember kom dommen i ankesaken. Nordmennene ble på nytt dømt til døden og alle dødsdommene fra første rettsinstans ble opprettholdt. Domstolen fant ingen formildende omstendigheter. Sammen med Moland og French er Norge dømt til å betale Den demokratiske republikken Kongo 500 millioner dollar, eller om lag 2,8 milliarder kroner.
* Norsk UD har fått forsikringer fra sentrale kongolesiske myndigheter om at dødsstraffen ikke vil bli fullbyrdet.
* Torsdag 22. april 2010 forkastet Høyesterett i Kongo dødsdommen fra Kisangani, og saken sendes tilbake for en ny rettsrunde.
* 25. mai startet ankesaken i Kisangani. I denne rettsrunden er dommerne i militærtribunalet byttet ut.
* Torsdag 10. juni ble French og Moland dømt til døden for tredje gang. Spionasjetiltalen mot Norge er frafalt i denne tredje rettsrunden.
Kilde: tv2nyhetene.no
