Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Nordmennene måtte besvare ilden.
Det var da et inspeksjonsteam i to lettbåter fra KNM «Fridtjof Nansen» passerte flere større fiskebåter, at de ble skutt på. Nordmennene besvarte ilden fra 400 meters hold.
Dette skjedde 83 nautiske mil fra kysten av Somalia, klokken 14.00 lokal tid onsdag, står det i en pressemelding fra mannskapet.
Inspeksjonsteamet trakk seg tilbake etter å ha besvart ilden, for at den spente situasjonen ikke skulle eskalere.
Ingen av mannskapet på skipet ble skadd i hendelsen.
Det er andre gang på ti dager at de norske piratjegerne Adenbukta er kommet i trefninger.
– De to lettbåtene var på et patruljeoppdrag utenfor Somalias kyst. De passerte fredelig forbi en gruppe småbåter, da de uten forvarsel ble beskutt, forteller skipsjef Ole Morten Sandquist på KNM «Fridtjof Nansen» til TV 2 Nyhetene.
Han er ikke overrasket over at dette har skjedd.
– Vi har trent på lignende situasjoner, både praktisk og mentalt, slik at dette var kontrollert og greit. På grunn av resolutt og god opptreden av mannskapet, ble verken materiell eller personell skadd i hendelsen, sier Sandquist.
I slike situasjoner som onsdagens, er det vanlig at de norske piratjegerne skyter dekkild, som er ment som skremmeskudd, og ikke for å treffe noen.
– Det var en rekke andre sivile fartøy til stede i umiddelbar nærhet der vi tror skuddene kom fra, så det var ikke forsvarlig å besvare ilden tilbake. Det klokeste var å trekke unna, for å deeskalere situasjonen. Det er velkjent privattrafikk at man mingler sammen med lokale fiskere i området, og gjør det vanskeligere å skille en fisker fra en pirat, spesielt på avstand, sier sjefen.
| Publisert | 11.11.2009 18.20 |
| Oppdatert | 11.11.2009 20.34 |
