Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Vellykket test av ny miljøvennlig landing i Tromsø. Tidsbesparende og billigere landingsmetode.
SAS og Avinor gjennomførte natt til tirsdag en historisk og vellykket test av miljøvennlige landinger ved flyplassen i Tromsø.
Kapteinene Terje Østvold og Rune Røgeberg har tidligere bare utført landingene i simulator.
– Det er veldig stor forskjell, men vi får testet ut systemene i simulatorene også. Men det blir en helt annen realisme når vi er ute i virkeligheten og gjør det, sier Østvold til TV 2 Nyhetene.
Like før kl. 01.00 natt til tirsdag tok SAS-maskinen av fra Tromsø Lufthavn for å finne en mer miljøvennlig landingsmetode.
STOLT: ¿ Det er viktig at vi er i forkant og da er det moro å få være med på det, forteller en stolt SAS-kaptein Terje Østvold. Foto: TV 2
Målet med toktet var å finne den optimale innflygingen som gjør at man
reduserer flytid, drivstoff og CO2-utslipp.
Med hjelp fra flyets navigasjonssystem gjennomføres det meste av innflygingen automatisk.
Uten å være avhengig av å følge flytårnets instrukser kan man gli ned for landing i en perfekt bue med motorene på tomgang.
– Nå har vi testet et avansert satellittnavigasjonssystem som gjør innflygingene kortere. Absolutt alt går på autopilot helt fram til selve landingen. I tillegg gjennomføres hele innflygingen med motorene på tomgang, som et glidefly. Tradisjonelle innflyginger har vært basert på trappetrinn hvor det har vært nødvendig å bruke motorkraft, forklarer kaptein Østvold.
Med flyselskapets rundt 100.000 årlige landinger på norske flyplasser, er det penger å spare. SAS regner med å redusere CO2-utslippene med 30.000 tonn. I tillegg til å spare titalls millioner kroner på drivstoffutgifter. For passasjerene vil det bli kortere reisetid.
– Det er en vinnvinn-situasjon for flyselskapet og selvfølgelig miljøet, forteller Østvold til TV 2 Nyhetene.
Nattens testflyging i Tromsø var vellykket, og mannskapet regner med at det ikke går lang tid før dette blir normal landingsprosedyre på ruteflyging her i landet.
– Det er veldig opp til Luftfartstilsynet i Bodø og avgjøre. Men utifra samtalene vi har hatt i løpet av de tre testlandingene har de uttrykt at de har vært veldig fornøyde med det de har sett.
Nattens landing i Tromsø vil danne grunnlaget for en prototype for alle flyplasser i Norge. Tromsø ble valgt for sin natur, for fjellene rundt flyplassen har ført til at tradisjonelle innflyginger har vært lange.
– Det er viktig at vi er i forkant og da er det moro å få være med på det, forteller en stolt Terje Østvold.
REDUSERER DRIVSTOFF: Målet med toktet var å finne den optimale innflygingen som gjør at man reduserer flytid, drivstoff og CO2-utslipp.
Med hjelp fra flyets navigasjonssystem gjennomføres det meste av innflygingen automatisk. Foto: TV 2
| Publisert | 11.08.2009 21.29 |
