Barack Obama og de andre verdenslederne viser vilje til å få i stand en avtale. Det gir grunn til optimisme, mener Ban Ki-Moon.
Barack Obama og de andre verdenslederne viser vilje til å få i stand en avtale. Det gir grunn til optimisme, mener Ban Ki-Moon. Foto: Mark Garten/AP

Optimistisk etter klimamøtet

FNs generalsekretær Ban Ki-Moon er optimistisk etter klimamøtet i New York.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del
 

Han kalte møtet et skritt framover i forhandlingene om en ny klimaavtale. Han mener det er mulig å få til en historisk avtale på klimamøtet i København i desember.

– Vi har bygget broer mellom i-land og u-land ved å samle dem rundt samme bord, ansikt til ansikt. Vi kan på ingen måte si at vi har kommet til enighet, men jeg er sikker på at uten dagens møte, ville vi ikke komme i mål i København, sa Ban Ki-Moon på en pressekonferanse i natt.

Les også: – Klimakvoter som drikkebonger

Både USA og Kina har vist vilje til å få i stand en avtale. Generalsekretæren setter pris på verdensledernes ønske om takle klimaforandringene.

Over hundre statsledere deltok på klimamøtet i New York.

Danmark inviterer verdens statssjefer

Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen inviterte tirsdag verdens stats- og regjeringssjefer til klimamøtet i København i desember.

Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen og FNs generalsekretær Ban Ki-Moon på nattens pressekonferanse.Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen og FNs generalsekretær Ban Ki-Moon på nattens pressekonferanse. Foto: Mary Altaffer/AP I utgangspunktet skulle konferansen, som tar sikte på å utarbeide en ny klimaavtale til å erstatte Kyotoavtalen, være på ministernivå.

– Møtets suksess er først og fremst avhengig av at verdens stats- og regjeringssjefer fortsetter sitt engasjement, sa Rasmussen på klimakonferansen i FN-bygningen i New York tirsdag.

– Når en avtale nærmer seg, vil Danmark derfor invitere alle stats- og regjeringssjefer til København for å avslutte møtet som et toppmøte, sa han.

(TV 2/ NTB)



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Stoltenberg på FN-møte: 
– Klimakvoter som drikkebonger
Stoltenberg på FN-toppmøte: – Klimakvoter som drikkebonger

Jens Stoltenberg ser til firmafestene når han beskriver hvordan klimakvotene skal fungere.

Stoltenbergs siste håp før klimamøtet
Stoltenbergs siste håp før klimamøtet

Mandagens møte i FNs hovedforsamling er siste mulighet for verdens toppledere å bli enige om klimautslippene før klimamøtet i København.

LES OGSÅ: Advarer FN mot klimasmell
Advarer FN mot klimasmell

Norske forskere tror den globale oppvarmingen vil bli minst dobbelt så sterk som fryktet.

 
  

Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen

Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...


reklame