Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
- Det er de fattige landene som må betale prisen for at matvarer blir brukt til å produsere biodiesel, sier Arild Hermstad i Framtiden i våre hender.
Den bolivianske presidenten Evo Morales gikk tirsdag ut og advarte mot at produksjon av biodrivstoff får matvareprisene til å stige.
- Må være bærekraftig
Arild Hermstad i Framtiden i våre hender er også kritisk til produksjon av
biodrivstoff.
- Biodrivstoff kan produseres på en bærekraftig måte. Men problemet oppstår når land som USA begynner å produsere biodiesel istedenfor å eksportere matvarer, sier Hermstad til tv2nyhetene.no.
Han mener EU og Norges ambisjoner om at ti prosent av dieselen skal være
biodiesel innen 2010 er altfor ambisiøst.
KRITISK: Arild Hermstad i Framtiden i våre hender er ikke uten videre begeistret for biodrivstoff. Foto: JustWorldPhoto
- For å fylle tanken på en SUV må du ha mais som tilsvarer ett års forbruk for en gjennomsnittlig person i Mellom-Amerika. Da skal det mye til med dagens teknologi for å fylle målet om ti prosent innen 2010, sier Hermstad.
Sertifisering før målsetting
For å få til en produksjon som ikke går på bekostning av matproduksjon må det
kjøreregler til før ambisjonene spikres.
- Vi mener at man må sette sertifiseringen - dette må være bærekraftig. Vi må ha sertifiseringen på plass før vi fatter vedtak om hvor stort omfang bruken av biodrivstoff skal ha, sier Hermstad.
Han påpeker at biodrivstoff kan produseres med minimale miljøutslipp, men også med store miljøødeleggelser.
- Det er stor forskjell på de ulike typene. Det verste er palmeolje fra Malaysia, som innebærer nedkutting av skog. Det tar hele 800 år før klimaregnskapet er positivt, sier Hermstad.
Danmark sier nei
Men det viktigste er at drivstoffproduksjon ikke går på bekostning av
matvarer.
- Kort fortalt - menneskemat på tanken må vi bort fra, sier Hermstad.
I forrige uke gikk den Danmarks klimaminister Connie Hedegaard, som tidligere har kjempet for støtte til et krav om biodrivstoff på danske bensintanker, ut mot biodrivstoffet.
- Biobrensel er kun én av årsakene til matvarekrisen, men det er en vesentlig årsak. Vi skal ikke putte mat i bensintankene, sa Hedegaard til den danske avisen Politiken.
I EU går debatten om det skal innføres krav om at biodrivstoffet som brukes må være "bærekraftig". Så langt er det eneste kravet EU stiller til biodrivstoffets egenskaper at bruken reduserer CO2-utslippene med 35 prosent i forhold til alminnelig mineralsk olje på tanken, skriver Teknisk Ukeblad.
Fremskrittspartiet stiller seg bak kritikken til biodrivstoff.
- Vi blir stadig forelagt rapporter og tall som viser at 1. generasjons biodrivstoff har flere uheldige sider. Som CO2-reduserende tiltak viser det seg å kunne bli svært kostbart, opp mot 6000 kroner/tonn CO2. Samtidig varsler flere FN organ, miljøvernere og eksperter om at økt biodrivstoff produksjon er en av hovedårsakene til dagens økte matvarepriser, sier stortingsrepresentant Ketil Solvik-Olsen fra Fremskrittspartiet.
| Publisert | 22.04.2008 13.36 |
| Oppdatert | 29.04.2008 01.43 |
Biodiesel er drivstoff med vegetabilsk eller animalsk kilde. I Norge
produseres biodiesel fremstilt av lakseolje, fiskeavfall, frityrolje og
raps. Det er imidlertid kun tilsetninger basert på rapsolje, eller
hovedsakelig rapsolje, som tilfredsstiller den europeiske CEN-standarden EN
14214.
Bioetanol er et rent og forholdsvis rimelig biodrivstoff og brukes i
noen land, bl.a. Brasil, som drivstoff i biler. I Brasil fremstilles denne
etanolen fra sukkerrør eller avfall etter sukkerproduksjon.
Denne drivstofftypen ble sett på som løsningen på klimaproblemene, men blir
stadig mer omstridt på grunn av interessekonflikten mellom mat og drivstoff.
Kritikere av biodrivstoff mener det er stor fare for at matvarer blir brukt
til drivstoffproduksjon, og dessuten at skog hugges ned for å gi plass til å
dyrke for eksempel sukker til produksjon av bioetanol.
Biodrivstoffproduksjonen får også en stor del av skylden for de stigende
matvareprisene, som rammer de fattigste landene aller hardest.
Kilde: Wikipedia
