Khalid Skah vil kjempe for barna

– Kampen om barna har bare så vidt startet, sier OL-vinneren i et intervju med TV 2 Nyhetene.

Del med andre:
Facebook Twitter Epost Del

Den tidligere OL-vinneren på 10.000 meter sier til TV 2 han i kveld vil legge fram bevis på at han har retten på si side i den betente barnefordelingssaken med ekskona Anne Cecilie Hopstock.

– Norge står bak

Fram til nå har OL-vinneren Khalid Skah ikke uttalt seg til media i barnefordelingssaken. Men i kveld holder den mangeårige BUL-løperen Skah pressekonferanse i lokalene til det marokkanske friidrettsforbundet i Rabat.

På telefon til TV 2 sier Skah at han vil legge fram bevis på at norske myndigheter har brukt kriminelle metoder for å bistå barna i flukten til Norge.

– Dette er kidnapping begått av norske myndigheter. Uten respekt for marokkansk eller internasjonal lov, sier Skah.

Nekter for fangehold

For Skah er det viktig å få fram det han mener er sannheten i saken: I STRID: Marokkaneren Khalid Skah giftet seg med Anne Cecilie Hopstock på Lysebu i 1992. Nå er de skilt og ligger i strid om hvem som skal ha foreldretten til de to barna. I STRID: Marokkaneren Khalid Skah giftet seg med Anne Cecilie Hopstock på Lysebu i 1992. Nå er de skilt og ligger i strid om hvem som skal ha foreldretten til de to barna. Foto: Nordahl, Aleksander/SCANPIX

– Jeg vil legge fram bevis på at det som kommer fram i norske medier og fra myndighetene er feil. Ekskona mi tar feil, det fins ikke virkelighet i det hun sier, fastholder Skah.

Barna til den tidligere friidrettsstjernen har i et anonymisert intervju med VG fortalt at ble holdt som fanger av sin far i Marokko.

På direkte spørsmål fra TV2 nekter Skah for at dette er sant:

– Jeg mener det ikke stemmer. Det er feil, og kommer bare fra moren deres, sier Skah.

Tidligere har barnas mor stått fram og sagt at hun frykter for barnas liv.

– Vi er alle drapstruet og er nødt for å ta det alvorlig. De skyr ingen midler og tar i bruk både bilder og navn på barna, har Anne Cecilie Hopstock sagt til TV 2 Nyhetene tidligere.

Kampen nettopp startet

Khalid Skah har nå gått til retten i Marokko for å få barna tilbake. Saken skal opp i marokkansk rett 31. august i år. Samtidig har en norsk rett gitt ekskona til Skah – som både har norsk og marokkansk statsborgerskap – foreldreretten til barna. Men denne dommen er ikke rettskraftig.

– Ingen dom er blitt forkynt for meg. Ingen har bedt meg om å levere barna fra meg, sier Skah.

Den tidligere storløperen mener saken ødelegger Norges rykte i utlandet.

– Norske myndigheter burde skamme seg. Denne saken ødelegger Norges rykte i den arabiske verden og i Marokko. Gullvinneren fra 10.000-meteren i Barcelona i 1992 lover nå å sette alle krefter inn i kampen om barna.

– Dette er en kamp som nettopp har startet. Jeg elsker virkelig barna mine og vil gjøre alt for å få dem tilbake, avslutter Skah.



Få nyhetsvarsel fra TV 2 Nyhetene som SMS. Send NYHETER til 1984 (4,- kr/mld)
Les også:
Khalid Skahs barn lever på hemmelig adresse
Khalid Skahs barn lever på hemmelig adresse

Khalid Skah skal være innlagt på sykehus i Marokko, men advokaten til barnemoren frykter likevel at han kan skade familien.

Frykter for barnas liv etter drapstrusler
Frykter for barnas liv

OL-mester Khalid Skah drapstruet sin norske ekskone og parets to barn. Det bekrefter den norske ambassadøren i Marokko, som også har mottatt drapstrusler.

 
Comments powered by Disqus

reklame