Loreen og Sverige
vant Eurovision-finalen
Og Tooji og Norge havnet på jumboplass...
Sykehjemmet krevde 28 dagers oppsigelsestid fra pasientene ved utflytting og dødsfall.
Da britiske Kenneth Cann døde 30. januar, etterlot han datteren Sue Cann ikke bare i dyp sorg, men også i dyp gjeld til sykehjemmet han bodde det siste halvannet året.
For dagen etter begravelsen fikk Sue et høyst uventet brev i posten fra Kingsley Healthcare, som driver sykehjemmet Highcliffe Nursing Home i Dorset.
«I henhold til kontraktens vilkår som du har signert, kreves det fire ukers oppsigelsestid dersom beboeren flytter eller går bort. (...) Vennligst se vedlagte faktura som viser det utestående beløpet på 3052,16 pund.» heter det i brevet.
I norske kroner utgjør det i overkant av 27.000 i dagens valutakurs.
– Da brevet kom ble jeg fullstendig sjokkert. Ifølge brevet måtte min far gi dem beskjed 28 dager før han døde. Men hvordan i all verden kan du gjøre det? Ingen vet jo når de skal dø. Det er latterlig. I realiteten sier de at du må betale 28 dager etter at du dør. Det er utnytting og ran på høylys dag, sier Sue Cann til Daily Mail.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
VENNLIG: I en vennlig tone ber helseforetaket at Sue Cann gjør opp etter faren. Foto: Bournemouth News and Picture Service
Hun har forståelse for at det privateide sykehjemmet trengte noen dager til å rydde ut rommet etter faren og finne en ny beboer.
– Jeg ville ikke hatt noe i mot å betale for en uke, men jeg protesterer mot å betale for en hel måned.
Også National Care Association reagerer på kravet fra sykehjemmet.
– Vanlige kontrakter krever en måneds oppsigelsestid for beboere som skal flytte. Det er rimelig og rettferdig. Men når noen dør er det en helt annen sak. De burde kreve betaling for mellom sju og ti dager, som er tiden de trenger til å rydde ut rommet, sier Sheila Scott, leder for foreningen.
Kenneth Cann var dement og bodde på Highcliffe de siste 17 månedene av sitt liv etter at kona døde av kreft. Ifølge datteren betalte han til sammen 570.000 norske kroner for oppholdet, penger han hadde spart gjennom 42 år som serviceleder i British Gas.
Før kona hans døde signerte hun kontrakten med sykehjemmet, men overså den lille skriften med oppsigelsesvilkåret.
Fordi Sue Cann følte hun ikke hadde noe valg, betalte hun regningen. Etter at britisk media kontaktet helseforetaket, har de imidlertid endret på reglene.
– Vi har nå gått gjennom våre administrative prosedyrer, inkludert oppsigelsestid etter dødsfall. Vi har besluttet å redusere oppsigelsen til sju dager med øyeblikkelig virkning, sier Ian Jarvis i Kingsley Healthcare.
| Publisert | 21.02.2012 19.53 |
| Oppdatert | 21.02.2012 20.04 |
